Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
9 жовтня ц.р. в Апеляційному суді м.Києва відбулася зустріч голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергія Козьякова та директора департаменту з питань проведення спеціальних перевірок кандидатів на посаду судді ВККС Романа Савчука з головами місцевих судів загальної юрисдикції з питання первинного кваліфікаційного оцінювання суддів.
На початку зустрічі Сергій Козьяков поінформував суддів про те, як Комісія справляється зі своїм багатотисячним спадщиною (отриманим від попереднього складу ВККС і за період вимушеного простою в роботі) у вигляді скарг на суддів, заяв про надання «безстрокової» рекомендації, рекомендації про переведення. Зокрема, за десять місяців роботи проведено більше засідань, ніж попередній склад ВККС проводив за дванадцять місяців будь-якого року. Тепер щомісяця, проходить як мінімум 13 засідань Комісії. І якщо до 28 березня 2015 Комісія працювала тільки в одній процедурі, а саме в режимі засідань усім складом, то зараз Комісія також працює ще й у складі дисциплінарної та кваліфікаційної палат. До того ж поки що Комісія змушена працювати як в процедурою, передбаченою Законом, що діяло до 28 березня ц.р., так і в процедурі, передбаченої Законом, який набрав чинності 28 березня 2014. Сергій Козьяков також нагадав, що майбутня процедура оцінювання потребують роботи членів Комісії в колегіях по три людини. Таким чином, організація роботи ВККС вимагає виходу на якісно новий управлінський рівень.
За словами пана Козьякова, все нарікають на Комісію: судді звинувачують ВККС в тому, що вона їх не захищає, політики та громадськість, а також деякі ЗМІ в тому, що ВККС «не карає поганих суддів». Він озвучив статистику і попросив присутніх голів судів передати її колективам: у 2011 році ВККС було відкрито 515 дисциплінарних справ, у 2012-му - 452, в 2013-му - 240, з 9 грудня 2014 по 28 березня 2015 - 60, з 28 березня по нинішній день ще 75; було прийнято рішень про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді догани: у 2011 році - 117;в 2012-му - 138, в 2013-му - 101.
За десять місяців роботи нового складу ВККС було прийнято 11 рішень про накладення стягнення у вигляді догани (ще було винесено 15 «попереджень» за новим законодавством). За цей же час було винесено 10 рішень про направлення рекомендацій до ВРЮ для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді. Також Сергій Козьяков озвучив статистику по відчужено або продовженню відсторонення суддів: у 2010 році надійшло 3 клопотання Генпрокурора, в 2011-му - 11, у 2012-му - 27, у 2013 - 24. Всі вони раніше задовольнялися. За десять останніх місяців роботи, в Комісії надійшло 85 (!) Клопотань про відсторонення або продовження відсторонення суддів. Комісія прийняла всього 63 рішення про відсторонення (продовження терміну відсторонення) суддів. Всього відсторонено 27 суддів, відмовлено Генеральному прокурору в задоволенні двох клопотань, повернуто Генпрокурору - 11 клопотань.
Сергій Козьяков виклав точку зору з низки гострих питань функціонування судової системи, у тому числі: про пропозиції «обнулити» резерв суддів, звільнення суддів, у яких закінчився п'ятирічний термін, про варіант вирішення проблеми суддів із зони АТО, прикріплення яких закінчилося або закінчується.
Голова ВККС попросив присутніх голів судів детально донести зміст зустрічі в трудових колективах.
Перейшовши до основної теми зустрічі, Сергій Козьяков розповів, чому нормативна база по кваліфікаційному оцінюванню досі не узгоджена з Радою суддів України. Зокрема, він пояснив, чому суперечать Закону пропозиції Ради суддів про зміну послідовності етапів кваліфікаційного оцінювання і вимоги, щоб судді-члени Комісії пройшли оцінювання першими. Сергій Козьяков закликав присутніх уважно стежити за оновленнями сайту Комісії та новинами в юридичних виданнях, які висвітлюють її діяльність.
Виступив потім Роман Савчук зазначив, що з листопада 2015 го Державна судова адміністрація України приступає до формування суддівських досьє суддів місцевих судів загальної юрисдикції. Він підкреслив, що законодавство вживає кваліфікаційне оцінювання у трьох іпостасях: для кар'єрного зростання, як наслідок дисциплінарного провадження та як первинне оцінювання. Далі пан Савчук зупинився на останньому. Зокрема, він зазначив, що професійна компетенція буде перевірятися іспитом, однак акцентував, що тестування під час первинного кваліфікаційного оцінювання суддів не передбачено. Формою тестування є письмовий виклад суддею положень усталеною правової позиції, сформованої Верховним Судом України та правового висновку, що міститься в рішенні Європейського суду з прав людини. Відповідь не повинен слово в слово передавати позицію ВСУ, але потрібно передати суть. Перелік правових позицій буде оприлюднюватися на сайті ВККС разом з повідомленням про проведення кваліфікаційного оцінювання певної групи суддів за 20 днів.
Відповідаючи на питання, за якою спеціалізації відповідатимуть судді місцевих судів загальної юрисдикції (рассматривающее кримінальні, цивільні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення), г-н Савчук зазначив, що правові позицію будуть представлені по всіх спеціалізаціях, але їх загальне кількість не буде перевищувати кількість для інших спеціалізованих суддів. Роботи суддів, які будуть оцінюватися трійками, будуть знеособлені (буде діяти система штрих-кодів).
Роман Савчук підкреслив, що іспит це всього лише один з елементів кваліфікаційного оцінювання, набагато важливіше в цьому процесі суддівське досьє і співбесіду членів Комісії з суддею.
Джерело: pravo.ua