flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 

Згідно відомостей, наявних в архіві суду, Народний суд Таращанського району був утворений у 1919 році та здійснював розгляд кримінальних і цивільних справ.

    З моменту закріплення в Конституції 1936 року та основаному на ній Законі «Про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік», який був прийнятий Верховною Радою в серпні 1938 року, радянської судової системи, Народний суд Таращанського району почав функціонувати з дотриманням загальносоюзного законодавства. Конституція змінила порядок вибору суддів та народних засідателів – вони обиралися всією громадою  строком на 3 роки. До функції народного суду почало входити не тільки здійснення судочинства,  а й виховання громадян у дусі відданості вітчизні та справі комунізму, у дусі точного та неухильного виконання радянських законів, дбайливого відношення до соціалістичної власності, укріплення дисципліни праці, чесного відношення до суспільних та державних обов’язків, поваги до прав, честі та гідності громадян.

Підчас окупації Київської області, впродовж Другої Світової війни, Народний суд Таращанського району припинив свою діяльність.

5 січня 1944 року місто Таращу визволили від німецько-фашистських загарбників у зв’язку з чим  відновлено роботу Народного суду Таращанського району (точної дати не встановлено).

   З 1957 року судова система в СРСР почала будуватися  в залежності від адміністративного поділу держави. Здійснився перехід до системи районних та міських судів. Строк повноважень народних суддів визначався з 3 до 5 років.

       30 червня 1960 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про судоустрій Української РСР» згідно з яким замість дільничних народних судів було передбачено єдиний народний суд району чи міста.

     Згідно з новою Конституцією Союзу Радянських Соціалістичних Республік, прийнятою 07 жовтня 1977 року, народні суди в районах були перейменовані в районні народні суди. З цього часу Народний суд Таращанського району отримав  назву Таращанський районний народний суд.

Після проголошення Україною суверенітету,  у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР від 24 лютого 1994 року № 4017 назву «районні народні суди» було змінено на назву «районні, місцеві суди», внаслідок чого змінилася і назва Таращанський районний народний суд на Таращанський районний суд Київської області.

Законом України «Про судоустрій України» від 24.02.1994 передбачалось, що судді районних судів обираються відповідно Верховною Радою безстроково. Судді, які вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом України на п’ять років. Місцевий суд складається не менш як з трьох суддів. Із числа суддів місцевого суду Міністром юстиції України за поданням ради суддів України затверджується голова суду та заступник голови суду строком на п’ять років, якщо інше не передбачено законом.

З прийняттям Конституції України 28 червня 1996 року та внесенням змін до Закону України «Про судоустрій» у редакції від 21.06.2001 було закріплено порядок обрання (призначення) суддів місцевих суддів Верховною Радою та Президентом України.

В 90-ті—2000 роки приміщення Таращанського районного суду Київської області знаходилося  за адресою: вул. К. Лібкнехта, 97/52,  м. Тараща, Київської обл.  Однак, внаслідок пожежі , яка сталася в ніч з 27 на 28 квітня 2015 року, приміщення суду стало непридатним до використання, було знищено всю матеріальну базу суду, втрачено частину судових проваджень (справ), у зв’язку з чим суд переміщено до нової будівлі за адресою: вул. Сікевича Володимира, 61, м.Тараща, Київської обл.

З червня 2016 року  та дотепер суд працює згідно Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який визначає, що  судова влада в Україні відповідно до конституційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними законом та реалізовується суддями та у визначених законом випадках, присяжними шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур. Призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя.  Суддя обіймає посаду безстроково.