Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні стало відомо про відкритому зверненніукраїнських суддів з різних судів до Президента України, народним депутатам України - голові та членам Комітету Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя. Судді просять забезпечити порядок обрання суддів безстроково, передбачений Законом, чинним на момент обрання суддів, а також забезпечити базові конституційні принципи розподілу влади та міжнародні стандарти незалежності судової гілки влади і не підтримувати на законодавчо ініціативу по оновленню суддівського корпусу шляхом, запропонованим спікером парламенту Володимиром Гройсманом.
Володимир Кравчук, суддя Львівського окружного адміністративного суду, д.ю.н., професор, член Конституційної комісії, у своєму коментарі для «Юридичної практики» зазначив наступне:
«Постановку питання про колективне не обрання, а, по суті, звільнення судді, вважаю популізмом. Дійсно, в суспільстві є запит на оновлення суду, але ця ідея має бути реалізована з дотриманням Конституції.
Для цього достатньо зробити три головних кроки:
1) конкурсний відбір на вакантні посади. «Оновлення» системи повинно розпочатися не з звільнення «старих», а з призначення «нових» суддів. Почати слід з заповнення вільних вакансій. Вакансій може бути ще більше, якщо будуть створені законодавчі умови для відставки суддів. На всі вакантні посади суддів (від місцевих до Верховного) оголошується конкурс. У конкурсі можуть брати участь судді, а також інші особи, які відповідають кваліфікаційним вимогам.
2) позачергове розгляд скарг по Майдану. ВККС і ВРЮ мають у позачерговому порядку протягом 60 днів розглянути всі скарги на суддів за рішеннями, прийнятим під час Революції Гідності. Справи розглядають у відкритому режимі під контролем громадськості з трансляцією онлайн. Винні судді притягуються до дисциплінарної відповідальності, у тому числі з поданням про звільнення з посади судді за порушення присяги.
3) оцінювання суддів (переатестація). Всі «старі» судді проходять кваліфікаційне оцінювання за результатами розгляду судового досьє та співбесіди. Суддя має право відмовитися від оцінювання і подати у відставку. Якщо за результатами розгляду досьє та співбесіди є ознаки некомпетентності судді, він здає кваліфікаційний іспит.Якщо не здасть, - усувається від правосуддя на один місяць, після чого здає іспит повторно. Якщо не здасть повторний іспит - підлягає звільненню. Такі ж наслідки чекають суддю, якщо він не надасть відомостей, що пояснюють походження його майна. Це можна реалізувати тільки після внесення змін до Конституції, проект яких передбачає такі підстави звільнення, але оцінювання можна починати вже!
Судовий корпус не проти оновлення та очищення, але робити це потрібно законно! »
Джерело: pravo.ua