flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Для економічного зростання та залучення іноземного капіталу в країні мають бути умови для його ефективного судового захисту», – суддя ВССУ Олена Євтушенко на міжнародному семінарі по застосуванню Нью-Йоркської конвенції

06 листопада 2015, 11:14

Україна як учасниця Нью-Йоркської конвенції про визнання та приведення до виконання іноземних арбітражних рішень 1958 року (далі – Конвенція) взяла на себе зобов’язання визнавати арбітражні рішення як обов’язкові й виконувати їх відповідно до своїх національних норм, які не повинні суперечити Конвенції. Утім, як показує практика, суди при застосуванні норм Конвенції часто стикаються з проблемами їх трактування відповідно до положень міжнародного права.

2 листопада 2015 року у ВССУ було проведено міжнародний семінар, завданням якого стало роз’яснення основних цілей Конвенції і застосування її норм згідно з кращою міжнародною практикою. Крім того, було проаналізовано судову практику України та помилки, яких припускаються судді при розгляді клопотань про визнання та приведення до виконання іноземних арбітражних рішень.

Зі вступним словом виступили заступник Голови ВССУ Марина Червинська, Президент Асоціації суддів України, суддя ВССУ Олена Євтушенко, адвокат, партнер адвокатської компанії «ENGARDE» Ірина Назарова, юрист арбітражної практики юридичного бюро «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Олександр Волков.

Про вимоги до арбітражної угоди, передбачені статтею 2 Конвенції, співвідношення цих вимог із національним законодавством, право, що підлягає застосуванню до арбітрабельності спорів та підстави для відмови у визнанні та виконанні арбітражного рішення в контексті статті 5 Конвенції поінформував партнер Baier Attorneys at Law Ерхард Бьом (Відень, Австрія).

Директор юридичної фірми «Soterix Pittas and Co LLC» Сотіріс Піттас (Лімасол, Кіпр) під час своєї доповіді звернув увагу на обов’язок суду направити сторони в арбітраж відповідно до статті 2 Конвенції, а також на питання недоліків арбітражної угоди та їх наслідків.

Партнер міжнародної юридичної фірми «Clifford Chance», екс-заступник Голови Арбітражного Суду Міжнародної Торгової Палати Саймон Грінберг(Париж, Франція) розповів про досвід європейських держав щодо розподілу тягаря доведення відповідно до пунктів 1, 2 статті 5 Конвенції.

Крім того, він акцентував увагу присутніх на підставах, за яких може бути відмовлено у визнанні та виконанні арбітражних рішень та міжнародній практиці застосування статті 5 Конвенції.

Сучасні тенденції правозастосування та тлумачення Нью-Йоркської конвенції українськими судами презентувала учасникам семінару Олена Євтушенко.

Міжнародний комерційний арбітраж, – наголосила суддя ВССУ, – відіграє важливу роль у розвитку зовнішньоекономічних зв`язків країн. Уряд України ставить за мету залучення більшої кількості інвесторів, це, як правило, іноземні партнери. Вони, безперечно, мають бути впевнені, що у випадку спору суди України правильно застосують положення Конвенції, дотримаються норм міжнародного та вітчизняного законодавства.

Окремо доповідач звернула увагу на порядок розгляду справ із застосуванням вимог Конвенції. Надання у 2005 році повноважень щодо розгляду цих справ судам першої інстанції є неприйнятним, – підкреслила Олена Євтушенко. На її думку, справи цієї категорії повинні переглядати апеляційні суди. Це міжнародна і світова практика. Тому суддівська спільнота, яка входить до складу Асоціації суддів України, постійно вносить свої ініціативи щодо змін до законодавчих актів, наголосила Олена Євтушенко.

Також суддя застерегла колег від помилок, що допускаються під час розгляду справ із застосуванням положень Конвенції, та надала практичні рекомендації для їх уникнення на основі міжнародного досвіду. Окремо Олена Євтушенко зупинилася на питанні визначення публічного порядку як підстави для відмови у визнанні рішення іноземного арбітражного суду.

Організаторами заходу стали ВГО «Асоціація суддів України», Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Комітет з альтернативних вирішень спорів Асоціації правників України, юридична фірма «ENGARDE» та юридичне бюро «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери».

Участь у семінарі взяли судді ВССУ, Апеляційного суду міста Києва та Апеляційного суду Київської області, районних судів міста Києва, міжнародних арбітражних судів, науковці, адвокати.