flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВССУ зробив висновок щодо невиплаченої стипендії

10 листопада 2015, 09:16

Державою гарантується право на отримання стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

До такого висновку дійшов Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у справі №6-26868 св 15 про стягнення недорахованої та невиплаченої стипендії.

Як пояснили "ЗіБ" у ВССУ,  відмовляючи прокурору, який діяв в інтересах неповнолітньої, в задоволенні позову про стягнення недорахованої та невиплаченої стипендії, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що неповнолітня не надала доказів того, що вона була зарахована до державного навчального закладу на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та не надала документів, передбачених статтею 5 цього Закону, що давало б їй право на отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Колегія суддів ВССУ не погодилась з оскарженими в касаційному порядку судовими рішеннями і дійшла такого правового висновку.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як 3 роки, діти, батьки яких мають стаж підземної роботи не менш як 15

років, діти шахтарів, які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, шахтарів-інвалідів I та II групи зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів з наданням місць у гуртожитках на час навчання та гарантованою виплатою за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Судом встановлено, що неповнолітня навчається у державному навчальному закладі, її батько на день вступу дочки до ліцею мав стаж підземних робіт більше 15 років, стипендія їй нараховувалась на загальних підставах та була нижчою за прожитковий мінімум.

Зазначеним вище Законом України державою гарантується право на отримання стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

При цьому, як передбачено законом, право на пільгову стипендію, зокрема мають студенти, які зараховувались на навчання поза конкурсом за особистим вибором спеціальності, проте це не є єдиною умовою для отримання пільгової стипендії. Зазначені положення закону не є взаємовиключними, крім того, закон і не вимагає обов’язкової сукупності умов для отримання пільгової стипендії.

Посилаючись на статтю 37 Закону України «Про професійно-технічну освіту», Порядок призначення і виплати стипендії, встановлений постановою КМ України від 12

липня 2004 року № 822, і дійшовши висновку про те, що неповнолітня не надала документів, передбачених статтею 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», для підтвердження свого права на підвищену стипендію, суди на порушення вимог статей 212-214 ЦПК України, статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не звернули увагу на те, що закони України, інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать цьому Закону.