Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРЛІГА традиційно пропонує читачам ознайомитися з короткою підбіркою останніх подій судового світу
ПРАВОВІ ЗВІСТКИ
Верховний Суд України
Після закінчення договору вкладу відсоток за користування банком неповерненими засобами сплачується за ставкою вкладу до запитання
Расмотрев справу № 6-1891цс15, Судроз'яснив, що закінчення терміну дії договору банківського вкладу у разі невиконання зобов'язань не припиняє зобов'язальні правовідносини, а трансформує їх у охоронні, що містять обов'язок відшкодувати завдані збитки, встановлені договором або законом.При цьому відповідно до частини другої статті 1070ГК відсотки за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором - у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу. Таким чином, підтверджено правову позицію, висловлена у справі № 6-36цс15.
Розмежована подача заяви про заміну сторони виконавчого провадження
При розгляді справи № 6-2391цс15 роз'яснено, що суд може заміняти сторону виконавчого провадження при примусовому виконанні за виконавчим написом нотаріуса в порядку адміністративного судочинства.Згідно з положеннями ЦПК і Закону «Про виконавче провадження» суд може замінити сторону виконавчого провадження при примусовому виконанні за виконавчим документом, виданим судом при розгляді цивільної справи в порядку цивільного судочинства.
Право вимоги відшкодування збитку від ДТП виникає в день ДТП
Розглянувши справу № 6-309цс15, Суд роз'яснив, що день дорожньо-транспортної пригоди, в результаті якого пошкоджено автомобіль і власникові завдано майнову та моральну шкоду, є тим днем, коли він дізнався про порушення свого права і про особу, яка його порушила, і саме з цього часу у нього виникло право вимоги як до безпосереднього заподіювача шкоди, так і до страхової компанії, відповідальної за останнього.
На всі відносини за споживчим кредитом поширюється Закон про захист прав споживачів
Розглянувши справу № 6-1716цс15, Суд роз'яснив, що незалежно від предмета і підстав спору, а також незважаючи на те, хто звернувся з позовом до суду (банк або інша фінансова установа або споживач), на правовідносини, що виникають з споживчого кредиту, поширюється дія Закону «Про захист правспоживачів». Таким чином, третейські суди не можуть розглядати спори про стягнення заборгованості за кредитом. по захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку
Ухвала про поновлення строку пред'явлення виконавчого документу не оскаржується в касації
При розгляді справи № № 6-1482цс15 Суд роз'яснив, що ухвали суду першої інстанції про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання після їх перегляду в апеляційному порядку касаційному оскарженню не підлягають.
Неналежне повідомлення боржника не тягне визнання торгів недійсними
Розглянувши справу № 6-1884цс15, Суд роз'яснив, що сам по собі факт неналежного повідомлення боржника про проведення публічних торгів не може бути підставою для визнання їх недійсними. Головна умова, яка має бути встановлено судами, це наявність порушень, які могли вплинути на результат торгів, а тому крім наявності порушення норм закону при проведенні публічних торгів має бути присутнім порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оскаржує, способом захисту яких є визнання публічних торгів недійсними.
Зі службової квартири не можна виселити членів сім'ї померлого без надання іншого житла
При розгляді справи № 6-1835цс15 було роз'яснено, що особи, які вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням. Відповідно до статті 125 ЖК УРСР до осіб, які не можуть бути виселені зі службових житлових приміщень без надання іншого жилого приміщення відносяться, зокрема, члени сім'ї померлого працівника, якому було надано службове жиле приміщення. Таким чином, родич померлого наймача має право користування спірною квартирою, незважаючи на відсутність у нього ордера на поселення.
Суд не визнає право власності інвестрів на квартири в новобудовах
Розглянувши справу № 6-1858цс15, Суд роз'яснив, що статтею 331 ЦК не передбачено такого способу захисту прав як визнання права власності на новостворене майно шляхом прийняття судового рішення. У цій справі позивач виконав свої грошові зобов'язання за договорами купівлі-продажу майнових прав, повністю сплативши вартість, встановлену вказаними договорами, тобто, вчинив дії, спрямовані на виникнення юридичних фактів, необхідних і достатніх для отримання права вимоги переходу права власності на об'єкт будівництва. Але у позивача право власності на спірну квартиру не виникло. ВСУ роз'яснив, що порядок оформлення права власності на об'єкт інвестування після прийняття такого об'єкта в експлуатацію врегульоване чинним на момент укладення договору купівлі-продажу (у 2012 році викладено в новій редакції договір 2010 року) законами «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю »і« Про інвестиційну діяльність ». За змістом договору купівлі-продажу майнових прав позивач отримав лише право на придбання права власності, а не саме право власності на нерухоме майно. Крім того, ВСУ переглянув цю справу за заявою особи, якій було віддана право вимоги на спірну квартиру. Яка відступила квартиру юрособа набуло квартиру до цього, а потім, у складі інших квартира була передана третім юрособою відповідачу на умовах заборони її повторного відчуження.
За опалення слід платити і за відсутності договору
При розгляді справи № 6-582цс15 Суд роз'яснив, що якщо особа в певний період отримувало надані позивачем послуги з постачання теплової енергії і відповідач у справі є спадкоємцем цієї особи після його смерті, правильним буде наступний висновок. Якщо між померлою особою і позивачем склалися фактичні договірні відносини, позов про стягнення вартості спожитої теплової енергії підлягає задоволенню.