Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суди повинні з'ясувати всі обставини, що передували укладенню спірного договору дарування
ПРАВОВІ ЗВІСТКИ
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 2 грудня 2015 розглянув справу № 6-2087цс15 про визнання договору дарування недійсним.
При розгляді була сформульована наступна правова позиція. Виходячи зі змісту статей 203, 717 ЦК договір дарування вважається укладеним, якщо сторони мають повне уявлення не тільки про предмет договору, а й досягли згоди з усіх його істотних умов.
Договір, що встановлює обов'язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не можна вважати договором дарування, правової метою якого є передача власником свого майна у власність іншої особи без отримання взаємного винагороди.
У справі, рішення по якому переглядається, суди залишили без уваги доводи позивача про відсутність у нього волевиявлення на безоплатну передачу у власність відповідачки належної йому частини будинку, оскільки він є особою пенсійного віку, тяжко захворів і потребував допомоги, а відповідачка запропонувала йому свою допомогу за умови переоформлення на неї частини його будинку. Укладаючи спірний договір, позивач помилявся щодо правової природи правочину, прав та обов'язків, які виникнуть після його укладення між ним і відповідачкою.
Отже, не з'ясувавши всіх обставин, що передували укладенню спірного договору дарування, і залишивши без уваги доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, суди дійшли до передчасного висновку про відсутність підстав застосування до спірних правовідносин положень статей 203, 229 ЦК.
Також читайте: ВСУ роз'яснив, що треба з'ясувати для визнання дарування недійсним