Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) на основі даних єдиного державного реєстру судових рішень України було проведено дослідження практики застосування українськими судами рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
УГСПЛ – найбільша асоціація правозахисних організацій України, яка об’єднує 29 правозахисних недержавних організацій. Мета діяльності спілки – захист прав людини.
Дослідження було проведено на основі кількісних та якісних показників застосування національними судами рішень ЄСПЛ. Спершу переможців відбирали за кількісними показниками, тобто кількістю застосування у практиці рішень ЄСПЛ. Згодом було відібрано 10 найкращих із застосуванням якісних показників, зокрема, були виключені суди, в яких у всіх національних судових рішеннях були однакові тези з одного рішення ЄСПЛ.
За результатами вищезазначеного дослідження практики застосування українськими судами рішень ЄСПЛ, ВССУ став лідером рейтингу «Precedent UA – 2015» та був відзначений нагородою та дипломом.
Церемонія нагородження переможців була проведена 15 грудня 2015 року в урочистій обстановці та приурочена до Дня працівників суду.
Учасників заходу привітав виконавчий директор УГСПЛАркадій Бущенко. Серед запрошених участь у заході взяли представники судів-переможців, органів державної влади та неурядових організацій, засобів масової інформації.
Суддя ВССУ Валентина Висоцька, яка представляла установу, відзначила, що для ВССУ нагорода, пов’язана із практикою застосування рішень ЄСПЛ, є дуже важливою та знаковою. Оскільки висока оцінка роботи суду правозахисними організаціями України є беззаперечним показником якості роботи та чинником, який надихає на подальший активний розвиток діяльності.
Безумовно, наголосила суддя ВССУ, одним із важливих елементів входження до європейського простору є досягнення певного рівня узгодженості українського законодавства із правом Європейського Союзу. Тому на майбутнє хочеться, щоб такими відзнаками нагороджувалось все більше судів, що свідчило б про ефективність застосування у їх діяльності рішень ЄСПЛ та приведення української системи захисту прав людини до європейського рівня.
У своєму виступі суддя ВССУ також навела показники судової статистики щодо роботи судової палати у цивільних справах ВССУ за останні три роки.
Так, за її словами, на розгляді судової палати у цивільних справах ВССУ упродовж 2013 року перебувало понад 58,8 тис. касаційних скарг, у 2014 році – 50,8 тис., у І півріччі 2015 року – 23,9 тис. У середньому щомісяця у 2013 році на кожного фактично працюючого суддю судової палати у цивільних справах ВССУ приходилось 139,4 касаційних скарг, справ та заяв, у 2014 році – 125, у І півріччі 2015 року - 117,7.
Таке значне навантаження, наголосила Валентина Висоцька, не може позитивно відображатися на якості судових рішень. Проте, зазначила суддя, ми добросовісно та професійно виконуємо свою роботу при постановленні кожного судового рішення, яке покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснити проголошений Основним Законом України принцип верховенства права.
На завершення Валентина Висоцька висловила сподівання, що системне застосування українськими судами положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики ЄСПЛ дозволить у майбутньому уникати порушення норм Конвенції та забезпечить досягнення єдності судової практики.
Джерело: sc.gov.ua