Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
УГСПЛ сформувала рейтинг «Precedent UA – 2015», який складається із судів, що найбільш часто та релевантно використовують у своїй практиці прецедентні рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти України. Мета рейтингу полягає у якомога ширшій промоції застосування прецедентного права в Україні.
«Я більш ніж переконаний в тому, що суди мають розвивати право незалежно від законодавства, - сказав присутній на церемонії нагородження суддя Конституційного суду України Станіслав Шевчук. - Специфіка прав людини полягає в тому, що саме суд має фіксувати ці стандарти.»
Появі цього рейтингу передувала ретельна робота. Спершу переможці відбиралися за кількістю застосування у своїй практиці рішень ЄСПЛ. Згодом із обраних судів була відібрана 10-ка найкращих уже із застосуванням якісного показника, зокрема, були виключені суди, в яких в усіх судових рішеннях були однакові тези з одного чи двох рішень ЄСПЛ. Всього експерти УГСПЛ дослідили 853 162 судових рішень.
«Мені приємно, що серед лауреатів цього рейтингу є один із розробників навчальних програм із застосування практики Європейського суду», - сказала начальниця відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна Фулей.
Таким чином, було обрано 10 переможців дослідження «Precedent UA – 2015»:
1 місце. Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
2 місце. Шаргородський районний суд Вінницької області
3 місце. Апеляційний суд м. Києва
4 місце. Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
5 місце. Дніпровський районний суд м. Києва
6 місце. Апеляційний суд Полтавської області
7 місце. Солом’янський районний суд м. Києва
8 місце. Донецький окружний адміністративний суд
9 місце. Апеляційний суд Хмельницької області
10 місце. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Представниця лідера рейтингу, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, суддя Валентина Висоцька відзначила: “Хотілося би, щоб такі нагороди отримувало більше судів першої інстанції та апеляційних”, - сказала вона.
“Цей рейтинг дуже потрібний, щоб ми бачили, як працюють інші суди України, - сказала суддя Шаргородського районного суду Вінницької області Тетяна Соколовська, - крім того, на прикладі ЄСПЛ ми бачимо, що на судочинство треба дивитися не з погляду виключно закону, а з погляду дотримання прав людини”.
Суддя Апеляційного суду міста Києва Ольга Юрдига подякувала Українській Гельсінській спілці прав людини за відзнаку їх роботи.
“Ми маємо дуже багато ухвал із застосуванням рішень ЄСПЛ, які ще не з’явилися в реєстрі, - сказав ще один представник рейтингу, Олександр Дрогобицький, суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області, - тому сподіваємося наступного року також потрапити у цей рейтинг”.
"Ми хочемо перетворити це перше дослідження на періодичний моніторинг судової практики України, - сказав виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко. - Але надалі ми не будемо нагороджувати суди вищих інстанцій, бо застосування прецедентів Європейського суду є їхнім обов’язком. А для судів першої інстанції це якраз дуже важливо".
Наприкінці церемонії виступали артисти Марініта та Орхан Агабейлі.
Джерело: precedent.in.ua