Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на 5 років або обрано суддею безстроково до набрання чинності змінами до Конституції (щодо правосуддя), має бути оцінена. Виявлення невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади.
На це звертає увагу Конституційна комісія у своєму роз'ясненні стосовно положень проекту змін до Конституції України (щодо правосуддя) в частині припинення повноважень суддів, призначених на посаду строком на п’ять років.
Як пояснили "ЗіБ" у КК, до Конституційної Комісії надходять звернення суддівських колективів стосовно положень вищевказаного проекту змін до Конституції України. З огляду на це КК зазначає, що були проведені відповідні консультації з експертами та в процесі підготовки було враховано рекомендації Венеційської комісії.
"Метою запропонованих змін є удосконалення конституційних основ правосуддя для практичної реалізації принципу верховенства права і забезпечення кожному права на справедливий судовий розгляд справи незалежним і безстороннім судом. Одним із засобів досягнення цієї мети є запровадження належних конституційних засад кадрового оновлення суддівського корпусу" - зазначають в КК.
Змінами передбачено спеціальні механізми такого оновлення, що дасть змогу досягти необхідного балансу між суспільними очікуваннями, з одного боку, та захистом індивідуальних прав, з іншого. Зокрема, процедура кваліфікаційного оцінювання суддів, запроваджена в рамках Закону «Про забезпечення права на справедливий суд», отримає відповідне конституційне закріплення.
Так, відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п'ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесностічи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення судді з посади. Порядок та вичерпні підстави оскарження рішення про звільнення судді за результатами оцінювання встановлюватимуться законом.
Відповідна процедура здійснюватиметься виключно за вказаними критеріями та у порядку, визначеному Законом «Про судоустрій і статус суддів», з урахуванням особливостей, передбачених Законом «Про забезпечення права на справедливий суд».
Крім того, повноваження суддів, призначених на посаду строком на п'ять років до набрання чинності Законом «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», будуть припинені із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді у порядку, визначеному законом, що дасть змогу у подальшому призначити на посаду судді тих осіб, які відповідатимуть усім вимогам відповідно до внесених до Конституції України змін та з урахуванням відповідних особливостей (наприклад, без необхідності таким особам проходити навчання у Національній школі суддів, якщо особа вже працювала суддею протягом п'яти років, тощо).
Джерело: zib.com.ua