flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На засіданні пленуму ВССУ підведено підсумки роботи судів цивільної та кримінальної юрисдикцій у 2015 році та окреслено завдання на 2016 рік

16 лютого 2016, 10:41

 12 лютого 2016 року відбулося засідання пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Крім членів пленуму у його роботі взяли участь голови апеляційних судів Херсонської, Київської, Чернігівської областей, заступники голів апеляційних судів Київської та Житомирської областей, а також секретар дисциплінарної секції Вищої ради юстиції, суддя ВССУАлла Лесько, член Вищої ради юстиції, суддя ВССУ Алла Олійник, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя ВССУ Тетяна Шилова.

Голова ВССУ Борис Гулько, звітуючи про стан здійснення правосуддя судами цивільної і кримінальної юрисдикцій, зокрема, повідомив, що у 2015 році, як і в 2014-му, спостерігалась незначна тенденція до зменшення кількості справ, які перебували на розгляді у загальних судах. Виняток становить лише показник кількості справ, які розглядались апеляційними судами. Порівняно з 2014 роком він збільшився на 5 % та становив майже 300 тисяч справ і матеріалів. Натомість, на 7 % зменшилась кількість справ, які надійшли на розгляд місцевих судів – 2 млн. 711 тис. справ і матеріалів.

Водночас до ВССУ у 2015 році надійшло понад 76 тис. матеріалів, які розглядаються у касаційному порядку, що на 15 % менше порівняно з 2014 роком. Кількість матеріалів, які надійшли на розгляд ВССУ у порядку цивільного судочинства, становила 61 тис. справ і матеріалів, у порядку кримінального судочинства – 16 тис. справ і матеріалів.

Однак, як зазначив Голова ВССУ, незважаючи на зменшення кількості справ, навантаження на суддів судової палати у цивільних справах залишається надмірним: у середньому – 114 справ та матеріалів, на суддів судової палати у кримінальних справах – 34 справи і матеріали. При цьому, упродовж 2015 року у ВССУ фактично здійснювали правосуддя 88 суддів, з них: 49 суддів – у складі судової палати у цивільних справах, 39 суддів – у кримінальних справах.

Особливу увагу Борис Гулько звернув на результати розгляду справ у касаційному порядку. За його словами, показники касаційного перегляду у 2015 році свідчать про те, що помилки при розгляді справ у судах першої та апеляційної інстанцій є системним явищем. У зв’язку з цим завданням ВССУ на поточний рік, поряд із забезпеченням перегляду справ у касаційному порядку, визначено вжиття заходів, спрямованих на покращення якості здійснення правосуддя судами нижчих рівнів, як у справах, які переглядаються у касаційному порядку, так і у справах, рішення в яких не підлягають касаційному перегляду.

Насамперед, переконаний Голова ВССУ, у цьому контексті слід розвивати взаємодію із апеляційними судами. У 2015 році було започатковано практику обговорення найбільш проблемних питань, що виникають у судовій практиці із секретарями та заступниками голів апеляційних судів. Тож варто продовжувати і розвивати таку тенденцію, оскільки вона може слугувати ефективним засобом підвищення якості здійснення правосуддя судами нижчих рівнів.

Також, як зазначив Борис Гулько, у 2016 році ВССУ надаватиме методичну допомогу та рекомендаційні роз’яснення судам нижчих рівнів. Крім того, на одному із найближчих засідань пленуму планується затверджувати правові позиції ВССУ, сформульовані у судових рішеннях, ухвалених у 2015 році.

Підсумовуючи, Голова ВССУ зазначив, що пріоритетними завданнями для судів у 2016 році залишаються: забезпечення ефективного і справедливого правосуддя, покращення його якості, а також підвищення відповідальності за результати роботи.

Про діяльність судової палати у кримінальних справах ВССУ та заходи,  спрямовані на вдосконалення розгляду кримінальних справ, доповів заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко.

У 2015 році на розгляді суддів судової палати у кримінальних справах ВССУ перебувало понад 16, 6 тис. касаційних скарг, справ, заяв, клопотань та матеріалів кримінального провадження, з яких по суті розглянуто 14,1 тис. справ та матеріалів кримінального провадження. Крім того, за звітний період, до суду надійшло 140 заяв про перегляд судових рішень у кримінальних справах Верховним Судом України, із яких про допуск до впровадження постановлено 11 ухвал. Безпосередньо до Верховного Суду України у 2015 році (після 28 березня 2015 року) надійшла 381 заява про перегляд судових рішень у кримінальних справах, із них допущено до провадження 59 справ, з яких скасовано 14 ухвал, що становить 2,9 % від загальної кількості заяв про перегляд, що надійшли до ВССУ та Верховного Суду України.

У ході доповіді Станіслав Кравченко звернув увагу на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанцій, навів приклади відповідних порушень. Водночас він повідомив, що з метою поліпшення якості судових рішень судів усіх рівнів судовою палатою у кримінальних справах ВССУ неодноразово було проведено робочі наради з головами апеляційних судів, їх заступниками та секретарями судових палат у кримінальних справах, проаналізовано якість складання процесуальних документів, змістовне наповнення винесених судових рішень та дотримання визначених процесуальним законом вимог до їх складання.

Також проведено узагальнення судової практики вирішення слідчими суддями питань, пов'язаних із слідчими (розшуковими) діями, здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх, про судову практику постановлення вироків  при розгляді кримінальних проваджень в апеляційному порядку за 2013-2014 роки  та перше півріччя 2015 року  тощо. За результатами узагальнень надіслано інформаційні листи до апеляційних судів, проведено роз’яснення в порядку надання методичної допомоги судам. На основі проведеного узагальнення судовою палатою розроблено, а пленумом ВССУ в грудні 2015 року прийнято постанову № 13 «Про практику розгляду кримінальних проваджень на підставі угод».

Крім того, за словами доповідача, місцевим та апеляційним судам судовою палатою підготовлено та надано ряд відповідних роз’яснень щодо застосування окремих положень кримінального процесуального законодавства; постійно здійснюється методична робота щодо правозастосування, особливо з судами Донецької та Луганської областей з питань здійснення правосуддя на територіях проведення АТО.

Щодо кола завдань, запланованих судовою палатою у кримінальних справах на 2016 рік, Станіслав Кравченко відзначив такі: посилення контролю за якістю судових рішень, забезпечення систематичного аналізу стану оперативності та якості розгляду кримінальних проваджень (справ); активізація діяльності щодо надання судам першої та апеляційної інстанцій постійної та належної методичної допомоги у застосуванні чинного законодавства; проведення узагальнень судової практики з ряду актуальних питань; розроблення проектів відповідних постанов пленуму ВССУ.

Про підсумки роботи судів цивільної юрисдикції загалом та роботу судової палати у цивільних справах ВССУ упродовж 2015 року поінформувала заступник Голови ВССУ Марина Червинська.

У 2015 році всього на розгляді місцевих загальних судів перебувало 1 млн. 394 тис. справ і матеріалів цивільного судочинства, із них: надійшло – 1 млн. 213 тис., що на 5,4 % менше порівняно з 2014 роком; розглянуто – майже 1 млн. 200 тис. справ і матеріалів.

Апеляційними судами упродовж 2015 року переглянуто майже 94 тис. судових рішень у цивільних справах, із них: залишено без змін – 50,6 тис. судових рішень, або 53,8 % загальної кількості переглянутих; 37,6 тис., або 40 % – скасовано, та 5,9 тис. судових рішень, або 6,2 % – змінено.

В апеляційному порядку скасовано 21,3 тис., або 33,8 % рішень місцевих судів (у 2014 році – 32,3 %).

Серед переглянутих в апеляційному порядку переважну більшість, як і в попередні роки, становили справи позовного провадження, зокрема спори, що виникали із договорів, які становлять 25,7 тис., або 40,9 % від загальної кількості переглянутих судових рішень у цивільних справах позовного провадження; зокрема, спори щодо позики, кредиту, банківського вкладу, які становлять майже 16 тис. або 62,2 % переглянутих спорів, що виникали із договорів).

Підсумовуючи роботу судової палати у цивільних справах ВССУ, Марина Червинська повідомила, що у першому півріччі 2015 року у складі судової палати фактично здійснювали правосуддя 49 суддів, у другому – 43.

Середньомісячне надходження на кожного фактично працюючого суддю у звітному періоді становило 113,9 касаційних скарг, справ та заяв, що на 8,9 % менше порівняно з 2014 роком (125), із них – 76,5 – касаційних скарг.

У провадженні суду з урахуванням витребуваних справ перебувало 66,7 тис. касаційних скарг, справ, заяв та клопотань, що розглядаються в порядку цивільного судочинства (із них 43,6 тис. касаційних скарг), надійшло 61,4 тис. справ і матеріалів, що на 12,4 % менше порівняно з 2014 роком.

Упродовж 2015 року до ВССУ надійшло 41,3 тис. касаційних скарг на судові рушення у цивільних справах, розглянуто 41 тис. касаційних скарг. Залишок нерозглянутих касаційних скарг у цивільних справах становить 2,6 тис. (2 626), більшість із них залишено без руху для усунення недоліків (2 388).

У 2015 році скасовано 6,1 тис. рішень, ухвалених місцевими загальними та апеляційними судами, що становить 17,5 % касаційних скарг, що надійшли на ці рішення (34,9 тис.), що на 2,1 % більше порівняно з 2014 роком (15,4 %). Скасовано 758 ухвал або 11,9 % касаційних скарг, поданих до ВССУ на ці ухвали, що на 0,1 % менше порівняно з 2014 роком (12 %).

Упродовж 2015 року на розгляд судової палати у цивільних справах надійшло та розглянуто 88 клопотань про визначення підсудності (у порядку статті 108 Цивільного процесуального кодексу України).

У звітному періоді, зазначила Марина Червинська, ВССУ активно забезпечував надання методичної допомоги судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм цивільного і процесуального законодавства та виконання заходів щодо підвищення кваліфікації суддів із цих питань. Крім того, активно ведеться робота щодо своєчасного вивчення судової практики ВСУ, ЄСПЛ, здійснення узагальнень судової практики, надання рекомендаційних роз’яснень щодо застосування судами законодавства при розгляді цивільних справ.

«Незважаючи на надмірне навантаження, судді ВССУ якісно виконували свою роботу з відправлення правосуддя та брали активну участь у публічних обговореннях процесу реформування судової системи в Україні, заходах, спрямованих на пошук шляхів удосконалення здійснення правосуддя, єдності судової практики», – підсумувала заступник Голови ВССУ.

Що стосується забезпечення єдності судової практики, то, крім надання методичної допомоги судам, важливе значення мають постанови пленуму. У своїй доповіді суддя, секретар пленуму ВССУ Дмитро Луспеник поінформував, що у минулому році було проведено 3 засідання пленуму ВССУ, наголосивши на тому, що на них було прийнято 14 постанов, які стосувалися затвердження узагальнень судової практики з певних категорій справ, роз’яснень норм законодавства, а також організації роботу суду. 

У 2015 році ВССУ звертав увагу судів нижчих інстанцій на необхідність забезпечення якості роботи, дотримання процесуальних норм при розгляді справ, у тому числі строків розгляду справ, аналізу причин помилок, допущених при розгляді справ, а також обговорення цих питань на нарадах. Робота судів нижчих інстанцій дещо покращується, як підкреслив Дмитро Луспеник, зокрема й завдяки практичній та методичній допомозі, яку регулярно надає ВССУ, у тому числі, з виїздом до апеляційних судів.

Під час своєї доповіді секретар пленуму ВССУ також зупинився на результатах роботи Конституційної Комісії, до складу якої він входив, та відзначив новели процесуального та іншого законодавства, які вплинули на роботу пленуму.

Суддя ВССУ, вчений секретар Науково-консультативної ради при ВССУ Олег Ткачук поінформував членів пленуму про роботу НКР у 2015 році.

«Секції цивільного, кримінального та адміністративного судочинства і секція судоустрою і статусу суддів НКР протягом 2015 року активно працювали, у тому числі, у складі робочих груп, свідченням чого є ті напрацювання пленуму, які прийняті у 2015 році згідно з планом роботи НКР та планами роботи пленуму й судових палат: це і узагальнення судової практики зі складних категорій справ, і відповідні постанови пленуму», – наголосив суддя ВССУ.

Також він повідомив, що на березень поточного року заплановано пленарне засідання нещодавно затвердженого нового складу НКР, на якому планується обговорити питання удосконалення роботи НКР задля якісного відправлення правосуддя.

В обговоренні стану здійснення правосуддя судами цивільної та кримінальної юрисдикцій активну участь взяли керівники апеляційних судів областей. Вони звернули увагу не деякі аспекти відправлення правосуддя у відповідних регіонах та запропонували шляхи вирішення проблемних питань забезпечення єдності судової практики. 

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови ВССУ, його заступників, суддів, пленум ВССУ прийняв постанову «Про підсумки роботи судів цивільної і кримінальної юрисдикцій у 2015 році та завдання на 2016 рік».