flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Достукатися до верхівки

23 лютого 2016, 08:33

 Ні КС, ні ВР не звернули уваги на небезпеку скасування існуючих прав суддів, призначених на посаду вперше

 

Звернення делегатів ХІІІ з’їзду не спонукало авторів проекту №3524 забезпечити суддям, призначеним на посади вперше, право на спрощений порядок продовження кар’єри

 

Нині в Україні триває чергова судова реформа. Так, Верховна Рада попередньо схвалила доопрацьований законопроект №3524 «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Однак народні депутати під час обговорення цього документа в сесійній залі обійшли увагою таке важливе питання, як подальша доля суддів, призначених на посади вперше.


Очікування, що не справдилися

1 лютого цього року судді, призначені на посади вперше у 2012—2014 рр., а також ті, яких дотепер не обрано безстроково, звернулися до Президента, Голови Верховної Ради та очільника профільного комітету. Під листами підписалися більш ніж 130 суддів.

У них наголошується на неприпустимості звуження чи скасування права суддів, які були призначені на посади вперше на конкурсних засадах, бути обраними (призначеними) на посади безстроково. Підпунктом 2 п.16-1 проекту №3524 передбачено, що повноваження суддів, призначених уперше, припиняються зі спливом 5-річного строку. Вони можуть претендувати на посаду судді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч.1 ст.8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип правової визначеності (п.61 рішення Європейського суду з прав людини «Брумареску проти Румунії»).

Згідно з правовими позиціями Конституційного Суду, які висловлені в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, 29.06.2010 №17-рп/2010, 22.12.2010 №23-рп/2010, 11.10.2011 №10-рп/2011, основу принципу правової визначеності становить ідея передбачуваності (очікуваності) суб’єктом відносин правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.

Згідно з нормами Основного Закону призначення на посаду судді вперше давало особі можливість претендувати на обрання безстроково. Тобто в таких осіб виникали правомірні очікування стосовно подовження гарантованого права призначення на посаду за умови добросовісного виконання обов’язків протягом 5 років. Однак запропоновані зміни до Конституції фактично скасовують це право, що є порушенням її ст.157.

В листі пропонується викласти вказаний пункт «Перехідних положень» Конституції в такій редакції: «Судді судів загальної юрисдикції, призначені на посади суддів уперше, з дня набрання чинності цим законом набувають статусу суддів, обраних на посади безстроково».

Пропозиції до проекту

Схвально щодо порушеного питання свого часу висловлювалася голова Ради суддів Валентина Сімоненко. Крім того, XIII з’їзд суддів затвердив звернення до Президента, Голови ВР, Прем’єр-міністра стосовно забезпечення незалежності суддів.

Делегати з’їзду звернулися до перших осіб держави з питання забезпечення органами законодавчої та виконавчої влади неухильного дотримання міжнародних стандартів і конституційних гарантій незалежності та недоторканності суддів. Зокрема, наголошувалося на необхідності врахувати висновок КС від 19.09.2013 №2-в/2013 та висновок Венеціанської комісії від 10.12.2013 №747/2013 і внести зміни до ст.128 та пп.2 п.19 розд.XV «Перехідні положення» проекту. Ці положення мають передбачати, що судді, призначені вперше (як ті, в яких не сплинув п’ятирічний строк перебування на посаді, так і ті, чиї повноваження закінчаться на момент набуття чинності цими змінами), котрі в установленому порядку звернулися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів із відповідною заявою, але рішення щодо їх обрання безстроково не прийнято, автоматично набувають такого статусу.

Водночас заслуговують на увагу пропозиції, що висловлені на засіданні Конституційної комісії 4 вересня 2015 року заступником її голови, суддею Європейського суду з прав людини у відставці Володимиром Буткевичем. Він пропонував доповнити п. 2 розд.XV «Перехідні положення» другим реченням, в якому зазначити, що такі судді, до яких не було жодних претензій, мають право на подальший розгляд їхніх кандидатур Вищою радою правосуддя щодо можливого внесення подання Президентові.

На цьому ж засіданні КК Голова Верховного Суду Ярослав Романюк наголосив, що судді, призначені на посади вперше, вже подолали всі конкурсні процедури, а тому мають пройти лише атестацію. Й у подальшому ВРП вирішуватиме питання про наявність підстав для внесення подання для обрання їх безстроково. Такі пропозиції знайшли своє відображення у п.8 висновку стосовно проекту №3524, затвердженому постановою Пленуму ВС від 25.12.2015 №27.

Отже, звернення з’їзду та колективні заяви суддів однакові за своїми висновками та пропозиціями стосовно вирішення цього складного питання. Альтернативою є викладення пп.2 п.161 розд.XV «Перехідні положення» проекту №3524 у такій редакції: «Судді, призначені на посаду вперше, після закінчення строку їх повноважень призначаються на посаду судді безстроково Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя».

Однак ні КС у своїх висновках від 20.01 та 30.01.2016, ні Верховна Рада, попередньо схвалюючи доопрацьований проект №3524, не звернули уваги на небезпеку звуження/скасування існуючих прав суддів, призначених уперше, бути обраними (призначеними) безстроково поза конкурсними процедурами.

Гіперлінки на тексти цих листів:

Колективнезвернення суддів України 

Звернення з’їзду:

Засідання Конституційної Комісії

Висновок ВС

АНДРІЙ ПОТАПЕНКО, суддя-спікер Ржищевського міського суду Київської області

Джерело: zib.com.ua