flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У ВАСУ пояснили скасування рішень ВРЮ про звільнення суддів

02 березня 2016, 08:16

Скасування судом деяких рішень Вищої ради юстиції щодо звільнення суддів ґрунтується на недотриманні строків притягнення до дисциплінарної відповідальності, зазначають у Вищому адміністративному суді України.

Про це повідомив Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло під час зустрічі з журналістами, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ВАСУ.

Законом «Про забезпечення права на справедливий суд» було внесено зміни до ст. 32 Закону «Про Вищу раду юстиції», відповідно до яких провадження щодо звільнення судді за порушення присяги проводиться за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження. Згідно ж із «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону «Про забезпечення права на справедливий суд» документ набрав чинності через 30 днів від дати його опублікування, тобто 29 березня 2015 року. Виняток становили лише деякі норми, зокрема п. 6 розділу І (зміни до ЗУ «Про Вищу раду юстиції»), які набрали чинності наступного дня після опублікування — 27 лютого 2015 р.

Таким чином, з 27 лютого до 28 березня минулого року діяла ст. 32 Закону «Про Вищу раду юстиції» у новій редакції. Строки здійснення дисциплінарного провадження тоді встановлювались ч. 4 ст. 87 Закону «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 р. Відповідно до цієї норми дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше 6 місяців з дня відкриття Вищою кваліфікаційною комісією суддів провадження в дисциплінарній справі, але «не пізніше року з дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці».

Це положення втратило чинність після 28 березня 2015 року — зі вступом у силу законодавчих нововведень, за якими дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше 3-х років із дня вчинення проступку. Водночас, ВАСУ наголосив, що ст. 58 Конституції встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Натомість проступки, які стали підставою для порушення дисциплінарних справ проти суддів, було вчинено ними у січні-лютому 2014 року, тобто на час розгляду Вищою радою юстиції дисциплінарних справстрок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності становив один рік і на момент прийняття рішення ВРЮ закінчився.

На переконання суддів ВАСУ, саме це не врахувала Вища рада юстиції при прийнятті рішень щодо внесення подань до ВРУ про звільнення цих суддів. Доводи ВРЮ про те, що строк притягнення до відповідальності суддів за порушення присяги є безмежним суд спростував, оскільки це не було встановлено законодавством, а тому, на переконання суддів, такий висновок є надуманим і фактично новою нормою права, що свідчить про свавілля такого тлумачення. «У разі якщо законодавець не встановив безпосередньо нормою спеціальний строк притягнення до дисциплінарної відповідальності з підстав порушення присяги судді, необхідно застосовувати загальний строк притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів», - йдеться у судових рішеннях ВАСУ.

Крім цього, відзначають у ВАСУ, Європейський суд з прав людини вважає, що такий строк давності обов’язково повинен бути встановлений законодавчо з метою забезпечення принципів юридичної визначеності та остаточності (Рішення у справі «Олександр Волков проти України»). ЄСПЛ у цьому Рішенні вказав, що відсутність (на час розгляду цієї справи в ЄСПЛ) у законодавстві України положення про строки давності звільнення судді з посади за порушення присяги є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Також у ВАСУ пропонують ознайомитись з наступними рішеннями:

Рішення ВАСУ від  01.02.2016 р. у справі №П/800/514/15 - http://reyestr.court.gov.ua/Review/55799706

Рішення ВАСУ від  01.02.2016 р. у справі №П/800/470/15 - http://reyestr.court.gov.ua/Review/55525078

Рішення ВАСУ від  02.02.2016 р. у справі №800/451/15 - http://reyestr.court.gov.ua/Review/55644919

Джерело: zib.com.ua