flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді розповіли як вдосконалити правосуддя

10 березня 2016, 07:59

Представники органів судової влади України підготували рекомендації для покращення здійснення судочинства в України. Рекомендації стосуються судів, органів суддівського самоврядування, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Генпрократури, Національної асоціації адвокаті України.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Рекомендації були підготовлені на спільному засіданні представників судової влади України, на якому було обговорено підсумки роботи судів у 2015 році.

Представники вищих спеціалізованих судів зауважили, що не зважаючи на фінансові, кадрові, організаційні складнощі в роботі, судам загальної юрисдикції в цілому вдалося забезпечити якісний розгляд переважної більшості справ. Проте зазначалось, що протягом 2015 року спостерігалось незначне зменшення обсягу надходження справ і матеріалів. Причиною цього називають припинення діяльності багатьох судів на окупованих територіях.

У Верховному Суді України навпаки прослідковується збільшення надходження справ, що передусім пов’язують з розширенням повноважень ВСУ та отриманням прав громадян безпосередньо звертатись до ВСУ з заявою про перегляд судового рішення.

З метою посилення судового захисту прав громадян, очільники вищих судових органів надали наступні рекомендації:

- Верховному Суду України під час розгляду

справи виходити з головного завдання – забезпечення єдності судової практики шляхом  надання правових висновків. Також  посилити в постановах  ВСУ мотивацію відступу від своєї правової позиції, викладеної в попередніх висновках Суду.

- Верховному Суду України та вищим спеціалізованим судам провести низку круглих столів, семінарів, конференцій з питань правозастосування. Не допускати необґрунтованих відмов у відкритті проваджень  по справах.

- вжити заходів щодо покращення фінансування судової влади, зокрема збільшення видатків на її утримання в Держбюджеті.

- систематично звертати увагу суддів на необхідність  забезпечення якості та строків розгляду справ, зменшення залишків нерозглянутих справ, недопущення судових помилок.

- активніше залучати суддів-спікерів до більш широкого висвітлення роботи судів, посилити роботу з впровадження міжнародних стандартів судочинства.

- Конституційному Суду України пришвидшити розгляд справ за конституційним поданням ВСУ.

- Раді суддів України посилити контроль за діяльністю судів, унести зміни до Положення про автоматизовану систему  документообігу суду щодо розподілу справ по негласних слідчих діях, відновити практику спільних виїздів  у регіони України членів РСУ, суддів ВСУ та вищих спецсудів з метою вивчення стану здійснення правосуддя на місцях.

 - Верховній Раді України вилучити положення

про шестимісячний строк прикріплення судді ло іншого суду, в разі коли суд припиняє роботу у зв’язку з проведенням антитерористичної операції, невідкладно розглянути подання ВККСУ щодо безстрокового обрання суддів, упровадити інститут  кримінального проступку шляхом прийняття відповідного закону, передати усі категорії адміністративних справ на розгляд адмінсудам, визначити критерії вирішення міжюрисдикційних спорів.

- ВРУ та Кабміну провести глибинну реформу процесу виконання судових рішень.

- Генпрокуратурі, Міністерству внутрішніх справ України та Національній асоціації адвокаті України вжити всіх заходів для  уникнення випадків необгрунтованої неявки адвокатів, прокуротрів на засідання суду, а також невиконання рішення суду про привід учасників процесу.

Закон і Бізнес