flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зловживання процесуальними правами спричинить відповідальність

16 березня 2016, 09:53

 Сьогодні вже навіть експертам важко відповісти, коли почався процес судової реформи, завершуються його етапи, і починаються такі або цей процес нескінченний і, на жаль, безрезультатний. Одне ясно - процес судочинства грає далеко не останню роль в судовій реформі, оскільки саме він здатний відрегулювати багато моментів.

Рада з питань судової реформи розробив в складі своєї робочої групи і на сьогоднішній день вже взяв за основу свої напрацювання, спрямовані на внесення змін до Господарського процесуального кодексу України в новій редакції, і в Цивільний процесуальний кодекс України. Однак, під час обговорення даних проектів експерти відзначили ряд як позитивних, так і негативних моментів. 

Ще однією нормою, яка, на думку юристів, виявилася не на часі, стала запропонована в проекті ЦПК ст. 27-1 «Неприпустимість зловживання процесуальними правами».

Дане положення вказує, що учасники справи і їх представники повинні сумлінно користуватися процесуальними правами, а зловживання ними буде каратися. Проект позначив, що караними можуть стати такі дії: подача скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню і не є чинним або дія якої закінчилася; подача клопотання для вирішення питання, який вже вирішене судом; заяву очевидно безпідставного відведення та вчинення інших аналогічних дій.

Також учасники процесу можуть бути покарані за вчинення дій, спрямованих на необґрунтоване затягування розгляду справи. Правда, в проекті не вказано, що можна вважати такими діями.

Адвокати, аналізуючи дану пропозицію, відзначили, що його положення дуже суб'єктивні і будуть по-різному тлумачитися, що призведе до зловживань. Наприклад, одне з положень даної норми свідчить, що зловживанням вважається подача очевидно необгрунтованого позову - позову, в якому відсутній предмет спору, або коли спір має очевидно штучний характер. Правозахисники впевнені, що це звужує права громадян, і якщо норма буде працювати, то з її допомогою можна буде покарати практично кожного.

Детальніше про положеннях розробленого проекту Господарського процесуального кодексу України, а також Цивільного процесуального кодексу України читайте в статті «Кращий кодекс» «Судово-юридичної газети» .

Анна Шульгіна

Джерело: pravo.ua