Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 12 (1258). 19 - 25 березня 2016 р.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада
Як впливає на професійне життя жінки-судді виконання додаткових обов’язків, пов’язаних із зайняттям адміністративної посади? Про особливості своєї роботи «ЗіБ» розповіла заступник Голови Верховного Суду України Марина Кліменко. Крім цього, вона повідомила про кадрові труднощі, які виникли через наявність великої кількості вакансій в установі. Також Марина Робертівна пояснила, чи має значення те, представники яких судових палат займають керівні посади у ВС.
Ідея щодо укрупнення судів з’явилася давно. За останні кілька років вона навіть була двічі апробована — у Вінниці та Херсоні. Сьогодні реформатори пропонують на законодавчому рівні закріпити «передумови для оптимізації системи судів». Проте експерти застерігають, що через непослідовність реформаторських кроків, відсутність чітких правил реорганізації чи ліквідації обителей Феміди укрупнення установ може призвести до небезпечних наслідків: як втрати кадрів, так і обмеження доступу до правосуддя. Докладніше -"Поставлені на карту".
Одне з найдискусійнiших питань у суддівському, юридичному та експертному середовищі — пропозиція створити громадську раду доброчесності. Вона має допомагати Вищій кваліфікаційній комісії суддів виявляти несумлінних володарів мантій. Як з’ясувалось,
ідея належить громадським організаціям, які хочуть доносити до відома оцінювачів інформацію про законників. Однак новий орган може стати й ефективним інструментом тиску на суддів з корупційною, політичною чи іншою метою. Про це читайте у матеріалі "Мисливці за компроматом".
Спочатку вказавши на підстави притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, які не можуть вчасно розглянути всі справи, Вища рада юстиції все ж змінила свій погляд на цю проблему. В колегіальному органі, схоже, погодились з аргументами суддів, які пояснювали, що фізично не встигають упоратися з навантаженням. Така ж позиція, очевидно, стосуватиметься й інших законників. Деталі - "ВАС прохання не турбуватись".
На минулому тижні в Апеляційному суді Херсонської області відбувся визначний захід: уперше сюди завітав голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк. Він узяв участь у нараді-семінарі щодо основних напрямів діяльності судів області у 2016 році та презентації інформації про виконання державного бюджету судової системи за 2015-й. Докладніше - "Дороговкази до довіри"Олени Блохіної, прес-секретаря Апеляційного суду Херсонської області.
Новий законопроект дозволить реалізувати давню мрію деяких народних обранців про звільнення переважної більшості суддів. Водночас новації відкриють шлях до посад в апеляційній та касаційній інстанціях для науковців та адвокатів, які не мають жодного суддівського досвіду. Таким чином, складається враження, що під реформаторськими закликами криється звичайний переділ високих крісел.
Більше про це читайте у матеріалі "Феміді вказали на вихід" Дмитра Мовчана, судді
Ленінського районного суду м. Дніпропетровська, к.ю.н.
Адвокатура
Становлення та зміст цивільно-правових норм і закріплених ними інститутів сьогодні як ніколи зачіпає проблематику суміжних галузей права. Про те, як розвиватиметься вітчизняна цивілістика за таких умов, «ЗіБ» дізнався в адвоката року-2015, співорганізатора тематичного форуму Асоціації адвокатів України «Київська весна» Лесі Дубчак.
Адвокатська спільнота продовжує обговорювати варіанти посилення гарантій своєї професійної діяльності. З огляду на загадкове зникнення заступника голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Юрія Грабовського ця тема набуває дедалі більшого резонансу. Водночас офіційної позиції Національної асоціації адвокатів України стосовно можливого викрадення колеги поки що немає. Про це читайте у статті"Крізь терня до захисту".
Конституція
Після другої наступає третя, а не четверта, п’ята чи якась інша сесія. Конституційному Суду довелося пояснювати таку природну логіку народним обранцям, які прагнули побачити в тексті Основного Закону те, чого там немає. Докладніше - "Коли наступає вчора?"
Валютні борги
Профільний парламентський комітет прийняв «соломонове рішення». Замість того щоб обрати один із проектів про реструктуризацію іпотечних валютних кредитів — урядовий чи депутатський, він направив до сесійної зали обидва. Ймовірно, підтримати перший, як планувалося спочатку, завадила участь у засіданні представників боржників. Та
«хитрий хід» не позбавив членів комітету від подальших нападок активістів, а двері будівлі, де відбувалось дійство, — від руйнації. Про це у статті "Беріть, що дають".
Судова практика
Зміна практики застосування судами закону «Про захист прав споживачів» до спорів, які виникають з кредитних правовідносин, спричинила низку питань. Те, як правильно визначити, чи відноситься «кредитна» справа до компетенції третейського суду, з’ясовували в Апеляційному суді Чернігівської області.
Над цим питання у статті "Кредит із застереженням" роздумує Валентина Губар, суддя Апеляційного суду Чернігівської області.
Трудові питання
Незабаром на розгляд парламенту буде внесено законопроект, що гарантуватиме працівникам право самим обирати, в якому банку вони отримуватимуть зарплату, а пенсіонери — пенсію. А за примус до оформлення зарплатної картки в певній фінустанові притягуватимуть до кримінальної відповідальності. Проект підтримують і громадські організації, і банкіри, і профільний комітет Верховної Ради. Більше про це у статті"Вільна зарплатна каса".