flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Договір іпотеки є недійсним або нікчемний?

01 квітня 2016, 14:06

Верховний Суд України дійшов висновку, що на підставі ч. 3 ст. 12 Закону України «Про іпотеку» угода щодо відчуження іпотекодавцем переданого в іпотеку майна або його передачі в іпотеку, спільну діяльність, лізинг, оренду чи користування без згоди іпотекодержателя є недійсним. Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 2 березня 2016 року № 6-308цс16 .

Так, ст. 215 Цивільного кодексу України (ЦКУ) проводиться розмежування видів недійсності угод на нікчемні правочини, якщо їх недійсність встановлена законом (статті 219, 220, 224 ЦК України та т.д.); на оспорювані угоди, якщо їх недійсність прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує їх дійсність на підставах, встановлених законом (статті 222, 223, 225 ЦКУ і т.д.).

Така правова позиція членів палати Верховного Суду обґрунтована тим, що відповідно до ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину встановлена законом, то визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У разі невизнання іншою стороною такої недійсності правочину в силу закону і за наявності відповідного спору вимога про встановлення нікчемності може бути пред'явлена до суду окремо, без застосування наслідків недійсності нікчемного правочину (п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року №9 « про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними »).

У такому випадку суд своїм рішенням не визнає угоду недійсною, а лише підтверджує її недійсність в силу закону в зв'язку з її оскарженням, але невизнанням іншими особами.

Ознайомитися з текстом постанови можна по  посиланню .

Вікторія Нікітіна

Джерело: sud.ua