Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 14 (1260). 2 - 8 квітня 2016 р.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада
Вища рада юстиції відзначає 18-ту річницю свого створення. Проте на постійній основі колегіальний орган працює менш як рік. Водночас у результаті розгляду висновків Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції до діяльності Ради була прикута увага ЗМІ, суспільства та, власне, самих суддів. Про те, яке значення мали нововведення для діяльності Ради, як змінилося навантаження на її членів і організація роботи та з якими труднощами доводиться стикатися колегіальному органу, «ЗіБ» вирішив дізнатися у секретаря дисциплінарної секції ВРЮ Алли Лесько.
Три суддівські органи домовилися про координацію своєї роботи. При цьому вони мають намір спільно працювати не тільки над очищенням судової системи, а й над заповненням вакансій у судах. Нинішня ситуація, визнають очільники цих органів, може призвести до негативних наслідків, адже понад 600 суддів залишаються на посадах, але не можуть вершити правосуддя, а ще 500 останнім часом подали документи на звільнення. Докладніше - "Очищення на межі виживання".
Із часу попередньої зустрічі журналістів з володарями мантій Верховного Суду минув місяць. Про головні події, які відбулися в установі за цей період, 28 березня під час брифінгу розповіли судді-спікери судових
палат ВС та очільник інституції. Зокрема, представники ЗМІ дізналися, коли і як може закінчитися «спір про строки» між Вищою радою юстиції та Вищим адміністративним судом. А також про те, для яких суддів може обиратися запобіжний захід без згоди Верховної Ради. Детальніше у статті"Верховний дайджест".
Схоже, не варто найближчим часом очікувати на узагальнення з питань ухвалених суддями завідомо неправосудних рішень та вироків, робота над яким у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ триває ще з минулого року. Судді та експерти побоюються: які роз’яснення вони не дали б, цим буде відкрито «скриню Пандори» і, відповідно, визнано, що ст.375 Кримінального кодексу працює. Більше у матеріалі"Роз’яснення на паузі".
Зменшення кількості судів у Херсоні було не тільки пілотним проектом щодо укрупнення храмів Феміди. Процедура реорганізації дозволила апробувати новий метод «очищення» від небажаних володарів мантій. Так, Вища кваліфікаційна комісія суддів уже рекомендувала перевести двох законників з ліквідованого Дніпровського районного суду м.Херсона не до новоствореної інституції, а до установ, розташованих за 200 км від південного міста. Причому відправили законників у «заслання» проти їхньої волі, не надавши жодних пояснень. Про це читайте у статті "ВККС на все владна, або Як на законних підставах позбутися неугодних кадрів".
На цьому тижні історія розвитку суддівського самоврядування та організації співпраці представників правничих професій ознаменувалася знаковою подією. Дніпропетровськ, одним із перших в Україні приймав регіональний судовий форум —
масштабний захід, присвячений обговоренню судової реформи, забезпеченню гарантій незалежності та подолання корупції в судовій системі. Ця ініціатива Асоціації розвитку суддівського самоврядування України була підтримана Асоціацією правників України та Радою суддів, які виступили співорганізаторами заходу. Про це у матеріалі -"Не можна викоріняти беззаконня беззаконням!".
Уже за місяць набере чинності нова редакція закону «Про державну службу». Втім, попри звернення представників судової системи до парламенту, останній не відмовився від ідеї позбавити помічників статусу держслужбовців. Тож на останньому засіданні Рада суддів затвердила зміни до Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції.
Це питання у статті "Заручники статусу"аналізує Єлізавета Біленська, Інститут підготовки кадрів для органів юстиції України Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.
Депутати
Минулого тижня пропрезидентський блок вирішив очистити свій виборчий список від «зрадників». Під ніж пішли не тільки потенційні претенденти на мандат, а й два чинні народні депутати. Втім, на думку експертів, це може стати прологом до ревізії процедури внесення змін до Конституції дворічної давнини та повернення чинному главі держави усієї повноти влади. Деталі -"Конституційний пат".
Прокуратура
Новий закон «Про прокуратуру» ставив на меті, що роль прокурора у сфері представництва інтересів держави матиме допоміжний характер і основну роль відіграватимуть профільні органи державної
влади чи органи місцевого самоврядування, які самостійно звертатимуться до суду, а обсяг повноважень прокурора відповідатиме аналогічному комплексу прав адвоката при наданні правової допомоги. Чи реалізовано такі завдання та яким шляхом пішла судова практика? Чи діють обмеження для втручання органів прокуратури в непідконтрольні сфери, насамперед у підприємницьку діяльність?
Про це читайте у статті "Конкур для прокуратури" Лесі Зуєвич, юрист, м. Київ.
Бізнес та адмінпослуги
Наприкінці минулого року в Україні відбулася реформа системи надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і держреєстрації юридичних та фізичних осіб — підприємців. Також запроваджено дворівневу процедуру адміністративного оскарження рішень держреєстраторів. Водночас установлено вимоги до таких звернень, недотримання яких призводить до відмови в розгляді скарги.
Про це читайте у статті "Будь ласка, скаржтеся!" Павла Мороза, заступника міністра юстиції, голови Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, та Андрія Потьомкіна, члена Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.
Питання ведення зовнішньоекономічної діяльності, розвитку зовнішньої торгівлі, визначення митної вартості товару, а також способи взаєморозрахунків і судову практику обговорювали корпоративні юристи під час чергової (шостої) зустрічі клубу, яка відбулася на минулому тижні в м. Києві.
Більше у статті "Експорт — імпорт"Олександра Липського, керівника агенції Lipsky Marketing Group.
Адвокатура
Метою вдосконалення профільного законодавства має бути розширення професійних прав і гарантій адвокатів таким чином, щоб вони могли на практиці реалізувати принципи рівності та змагальності сторін у судовому процесі. Про це заявляють у робочій групі, яка працює над змінами до закону про адвокатуру. Щоправда, самі правники бачать у документі чимало суперечливих моментів. Більше - "Змагання за змагальність".
Конкурс
Днями у Відні завершився 23-й конкурс з міжнародного комерційного арбітражу ім.В.Віса. У фіналі зійшлися команди Університету Буенос-Айреса та Сінгапурського університету менеджменту. Перемогу святкували студенти з Аргентини. Докладніше у - "Інвестування в еліту".