Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На даний момент Україна опинилася в ситуації, коли виконання судового рішення може затягнутися на місяці, а то й роки. Про це свідчить судова практика, як національних судів, так і Європейського суду з прав людини.
Нагадаємо, 8 жовтня 2015 року Верховною Радою України прийнято в першому читанні законопроекти №2506 «Про органи і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів» і №2507а «Про виконавче провадження». Суміжний законопроект №2508а , що стосується змін податкового законодавства, включений до порядку денного як невідкладний. Ці проекти вже схвалені профільним комітетом Верховної Ради до другого читання, і їх прийняття парламентом в цілому очікується на найближчих пленарних тижнях.
16 березня 2016 року відбувся круглий стіл, організований спільно з Міністерством юстиції України, присвячений обговоренню актуальних питань реформування виконавчого провадження.
Серед його учасників були керівник головного департаменту правової політики Адміністрації Президента Костянтин Красовський , народний депутат України Руслан Сидорович , заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр , представники Незалежної асоціації банків України, судді Окружного адміністративного суду Києва і т.д. Загалом захід відвідали понад 80 осіб.
Як зазначив Костянтин Красовський , вже є певна стратегія роботи, яка дозволяє з упевненістю дивитися в майбутнє. І це дуже важливо, адже реформа виконання судових рішень є частиною глобальної судової реформи в Україні та однією з її основних складових.
Сергій Шкляр влучно зауважив, що зараз «м'яч» на боці парламенту, а Міністерство юстиції спільно з міжнародними експертами вже почали займатися підготовкою до практичного впровадження нових норм. Адже прийняття законопроектів - це тільки перший крок. Основним буде втілення та запровадження реформи на практиці. «Дійсно, зараз м'яч знаходиться на полі парламенту, він повинен проявити політичну волю», - підтримав його Костянтин Красовський .
Сторону парламентаріїв представляв Руслан Сидорович , який разом з іншими народними депутатами повинен «забити м'яч». За його словами, впровадження реформи заважає політична криза. «Сьогоднішня політична криза, безумовно, заважає процесу реформування системи виконавчого провадження. Тобто«Турбулентності», які відбуваються в парламентських стінах, зміщують акценти », - сказав, зокрема, народний депутат.
Метою реформи називають подолання колапсу виконавчої системи, на який неодноразово вказував Європейський суд з прав людини. За словами Руслана Сидоровича , 9 тис. Скарг проти України в ЄСПЛ стосуються саме невиконання судових рішень, а неможливість ефективного захисту порушених прав робить ілюзорним право на справедливий суд в Україні. За статистикою у нас здійснюється тільки 4% рішень в грошовому вираженні. Це тягне і проблеми внутрішнього обороту, і інвестиційні перешкоди.
Детальніше про зміни законопроектів при підготовці до другого читання, а також що прогнозують експерти, читайте в статті « Реформа виконавчого провадження: м'яч на поле парламенту » .
Яна Собко
Джерело: sud.ua