flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд після Майдану: вироки "за дзвінком" залишилися

21 квітня 2016, 10:56
22
 
5309

 

Суд після Майдану: вироки по дзвінку залишилися
Фото: УНІАН
Валентина Симоненко вважає, що реально подолати корупцію в судах можна, призначивши суддям європейські зарплати

 

 

Глава Ради суддів України Валентина Симоненка дала інтерв'ю журналу Корреспондент.

Довгий час суддівський корпус вважався чимось на зразок елітної касти, закритим клубом за інтересами, пише Євгенія Супричева в №14 журналу Корреспондент від 15 квітня 2016 року.

Після Майдану ситуація різко змінилася. Церемонії відкинуті і плюнути в суддю тепер може кожен. Багато хто вважає суддів мало не «ворогами народу». Так вони і самі від ситуації, що склалася не в захваті - звільняються, залишаючи місця вакантними. Як наслідок деякі районні суди на межі закриття або вже закрилися - не залишилося жодного служителя Феміди, судити нікому. Про це в інтерв'ю Корреспонденту розповіла Валентина Симоненка.

Кар'єра судді залежить від депутатів

- Ви знаєте, що до суддівського корпусу накопичилася маса претензій.Наприклад, виносьте рішення «по дзвінку» - так було з активістами Автомайдану.

- Питання Автомайдану, звичайно, пов'язаний з політичним впливом, які мали місце в той період. Але при цьому він ще обумовлений тим, що судді не змогли підняти себе над ситуацією, не змогли залишитися неупередженими.

Мені здається, у більшості суддів Автомайданівці спрацювало почуття страху перед системою, яка призначала їх на посади і яка в своїх руках тримала важелі впливу. Їм необов'язково було отримувати дзвінки звідкись зверху. Судді за замовчуванням розуміли, що в ситуації, що склалася винесення рішення проти влади могло спричинити за собою, щонайменше, дисциплінарну відповідальність або взагалі звільнення.

- Реформа захищає суддів від політичного тиску?

- Вона захистить, коли будуть прийняті зміни до Конституції і коли суддя призначатиметься безстроково.Що ми маємо зараз: суддю на 5 років призначає Президент України, а після цього безстроково обирає парламент. Тобто 5 років суддя перебуває в «підвішеному» стані, тому що не знає, проголосують за нього депутати чи ні. Наочні приклади такого стану ми спостерігаємо вже два роки.

Протягом двох років парламент не обирає суддів-«п'ятирічок», у яких закінчилися повноваження. Таких в системі більше 40%. Пропоновані зміни до Конституції прибирають ці протиріччя і забирають у Верховної Ради повноваження щодо призначення та звільнення суддів, що унеможливить втручання домінуючою політсили або партії на прийняття судових рішень. Але на сьогоднішній день ці зміни в Конституції не прийняті і коли це трапиться, поки невідомо.

Атестація затягнеться на сім років

- Серед народних депутатів обговорюють ідею - звільнити всіх суддів, набрати нових. Так зробили поліцію з міліції ...

- Це абсолютний популізм. Справа в тому, що міліція - це орган, який може собі дозволити не працювати місяць, а суд не може. 

Тому що є матеріали, які необхідно розглянути в перебігу 72 годин або двох місяців, адже у кримінальних справах існують дуже жорсткі терміни. І якщо суд цього не зробить, то підозрюваний просто вийде на свободу.Другий варіант: припустимо, робота судів не буде зупинена. Але до набору інших суддів нинішніх виведуть за штат, як це було зроблено з поліцією. Однак жодна країна світу, жодні європейські норми не передбачають розгляд справи суддею в статусі «виконуючого обов'язки». Так давайте вступати розумно і йти по шляху очищення судової системи.

- А є очищення? Почався процес переатестації?

- Так. Але це довгий, затяжний процес. Так написаний закон.

- Кажуть, судді спеціально внесли таку норму, щоб максимально затягнути процес ...

- У законі, який розробляли судді і я особисто (ми були членами Ради судових реформ при Президентові і цей закон Президент потім вніс на розгляд до Верховної Ради), ніякого оцінювання не було, там йшлося про підтвердження кваліфікації. Але депутатами було внесено альтернативний закон. В одну ніч з'єднали непоєднуване - і так з'явилося оцінювання. При цьому депутати забули прописати, що це таке. Які критерії оцінювання?

В результаті розроблені нами правила підтвердження кваліфікації вирішили вважати «оцінюванням». Там три етапи: іспит, перевірка досьє, співбесіду. У досьє вносяться результати перевірки СБУ, НАБУ, податкової.

Але одна справа все це здійснювати в плановому режимі, а інше - в авральному. В результаті Вища кваліфікаційна комісія оцінює групу з 20 осіб протягом тижня, множимо на 7 тис. Суддів і вважаємо. Виходить переатестація затягнеться на 5-7 років.

 

 

- А хто входить в комісію?

- Там є представники Мін'юсту, уповноваженого з прав людини, адвокати та науковці.

- Співбесіди проводяться за прикладом тієї ж поліції?

- Ні. Це законом не передбачено. Але громадські організації та громадяни можуть надсилати матеріали на суддю - вони потраплять в досьє.

- А де гарантія? Чи не вийде, що старі кадри автоматично стануть новими?

- На кожному засіданні комісія виносить рішення по звільненню суддів.

У Верховній Раді вже зібралася велика кількість таких матеріалів. І що цікаво: питання про звільнення депутати розглядають, а про призначення нового корпусу - немає. Ну не можна звільнити і не призначити - це ж не оновлення, це, вибачте, саботування роботи системи правосуддя. Вже зараз у нас більше 1 тис. Вакансій. Дійшло до того, що припустимо, Брусилівський суд в принципі припинив свою роботу - там не залишилося суддів, а Рада не призначає. А що робити далі?

У Раді суддів ми знаємо, що близько 3 тис. Суддів збираються звільнитися «за власним бажанням». Вони психологічно не витримують. Припустимо, діти бояться говорити в школі, ким працюють їх батьки, а батьки бояться за своїх дітей - суддів. Це ненормальна ситуація.

У мантіях і під ковпаком

- Але чи не самі судді себе скомпрометували? Досить згадати суддю Малиновського суду Одеси Олексія Бурана, який відкрив стрілянину під час обшуку.

- Суддя Малиновського суду скомпрометував весь судовий корпус. Але давайте розберемося з кримінальними справами проти суддів. На сьогоднішній день їх число величезне - більше 200 виробництв. Але викликає занепокоєння те, що основна маса кримінальних справ до суду не доводиться.

Наша позиція така: якщо потрібно висувати звинувачення - висувайте, але швидко виводите такого суддю з системи. Згідно із законом відсторонити суддю від роботи можна на такий час, а далі він або вирушає до в'язниці, або одягає мантію і повертається на роботу. У нас є слідчі судді, які з одного боку дають санкції на обшук і арешт, а з іншого боку самі перебувають під кримінальною справою. І у мене питання: наскільки об'єктивні їх вирішення?

Ясно ж, що МВС і Генпрокуратура таким чином не борються за очищення судової влади, а просто, по аналогії з політиками, тримають суддів на гачку.

- У МВС інша думка - немає сенсу відправляти кримінальні справи проти суддів в нереформованість суди. Судді все одно своїх прикриють.

- За останній час засуджено 10 суддів і за хабарі, і за статтею про перевищення службових повноважень.

- А що реформа говорить з приводу боротьби з корупцією?

- Нічого нового. Я думаю, що не треба ніякої велосипед винаходити по боротьбі з корупцією. По-перше, потрібно дати людям нормальний дохід.

- Нормальний дохід для судді - це скільки? Зараз зарплати починаються від 12 тис. Грн.

- 12 тис. Грн в райцентрі Закарпатської області і в районному суді Києва - дві великі різниці. Я б сказала, що зарплата судді повинна бути на європейському рівні, тому що у нас європейські ціни. Думаю, це має бути не менше $ 2 тис., Тобто десь 50 тис. Грн - це старт для райцентру.

Але при цьому жорсткий контроль і жорстке покарання.Звичайно, покарання можливо лише в разі, якщо МВС працює професійно. І особливо щодо суддів. Головними там повинні бути не політичні гасла, а факти. Судді ж самі юристи. І будь-який прорахунок правоохоронних органів буде використаний на користь цього несумлінного і злочинного судді. Він знає, як це зробити. І це треба розуміти.

- Що в сухому залишку: епізодичні показові посадки суддів, але в цілому бардак.Це провал реформи?

- Це проблеми зростання. По-перше, повинні подорослішати самі судді. Для того щоб виносити рішення під тиском, необхідно мужність. І ось це мужність називається незалежністю. Судова гілка влади не залежить від законодавчої і виконавчої - це необхідно зрозуміти і депутатам, і міністрам. Це теж етап дорослішання. Що стосується реформи, мені здається, зону турбулентності ми ще не пройшли. Головне - почати реформу ще за життя судової системи.


Досьє Корреспондента

Валентина Симоненко - голова Ради суддів України

1982 рік - кур'єр Ленінського народного суду Севастополя

1983 - 1990 роки - секретар судових засідань народного суду Севастополя

1993 - 2001 роки - суддя Гагарінського суду Севастополя

2001 - 2010 роки - заступник голови Апеляційного суду Севастополя

2010 - 2104 роки - суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

З 2014 року - суддя Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від

***

Цей матеріал опублікований в №14 журналу Корреспондент від 15 квітня 2016 року.Передрук публікацій журналу Корреспондент в повному обсязі заборонено. З правилами використання матеріалів журналу Корреспондент, опублікованих на сайті Корреспондент.net, можна ознайомитися  тут .