flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 17 (1263). Анонс публікацій

22 квітня 2016, 15:28

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 17 (1263). 23 - 29 квітня 2016 р.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Судова влада

Замість чуток і домислів між суддями має вибудовуватися ефективна комунікація. Під таким гаслом відбувся Харківський регіональний судовий форум, ексклюзивним інформаційним партнером якого виступив наш тижневик. І саме таке першочергове завдання перед новоствореною Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України ставить її очільник — суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Про актуальні тенденції у сфері судочинства, платформу для обговорення яких створила асоціація, довідався «ЗіБ» - "Загартовуючи суддівську незалежність".

Рада суддів спільно з Державною судовою адміністрацією прагне впорядкувати визначення кількості законників у всіх установах вітчизняної Феміди. Пропонується такий підхід: щоб одному суду додати посади, потрібно в іншого їх забрати. На думку згаданих органів, маніпуляції щодо збільшення чи зменшення штату допоможуть вирівняти навантаження в усій країні та досягти зарплатної справедливості. Однак, як виявилося, не завжди вдається без зайвих клопотів провести такі зміни. Докладніше про це "Поділись вакансією своєю".

В України відсутнє законодавство, яке могло б повноцінно врегулювати проведення мітингів. Тому законники, яких звинувачували в порушенні присяги через обмеження масових акцій у столиці, апелювали до позиції колег з Європейського суду з прав людини. І переконали членів Вищої ради юстиції, що за таких умов не можна дорікати у порушенні присяги. Про це читайте у статті "Європейський аргумент".

Представники Апеляційного суду Київської області відкрили другий тур первинного кваліфікаційного оцінювання, а закриють його володарі мантій з Київського апеляційного господарського суду. Крім них, у квітні—червні перевірку на професійну придатність пройдуть ще законники Апеляційного суду м.Києва та Київського апеляційного адміністративного суду. Поки що рано говорити про результати, але очевидно одне: не всі володарі мантій вирішили спробувати кваліфпроцедуру на смак. Деталі у матеріалі "Апеляція зняла пробу, або Чому «кваліфоцінювальна страва» припала до смаку не всім законникам".

Лише 2 місяця минуло від початку первинного кваліфікаційного оцінювання суддів, а нардепи вже встигли висловити незгоду з тими механізмами, які застосовуються для перевірки законників. Відповідно до ініціативи парламентарів судді повинні мати менше впливу на перевірку колег, натомість має з’явитися новий орган, що складатиметься з громадських активістів, адвокатів та науковців. Більше про це у статті "Звільнення на громадських засадах".

Детальніше про механізм визначення кількості служителів Феміди в судах «ЗіБ» попросив розповісти очільницю Ради суддів Валентину

Сімоненко. Також вона поділилася своїм баченням того, коли та за яких умов у судових установ можуть «без дозволу» забирати вакансії.

Земельні питання

Навіть в умовах економічного спаду аграрний бізнес продовжує демонструвати тенденції до зростання та приваблює інвесторів. Разом з тим цей сектор стикається з недоліками законодавства та труднощами регулювання. Про те, яким чином аграрії можуть захистити свої права та на які зміни сподіваються, «ЗіБ» вирішив дізнатись у керуючого партнера ТОВ «Адвокатська компанія «Маршаллєр та партнери», віце-президента Асоціації адвокатів України Зої Ярош.

Реформи

Робочою групою з питань реформування процесуального законодавства, що працює в рамках Ради з питань судової реформи, розроблений проект Господарського процесуального кодексу в новій редакції. Його автори пропонують кілька новацій, які фактично змінюють підхід суду до збирання та оцінки доказів. Цей акт, по суті, уніфікує господарське та цивільне процесуальне законодавство шляхом запровадження ідентичних інститутів і процедур. Утім, поряд із позитивним впливом указаних напрацювань на судову процедуру в господарських спорах є й певні застереження, які доцільно врахувати задля недопущення маніпуляцій з доказовою базою під час розгляду справ.

Над цим питанням у статті "Змагальність в абсолюті" роздумують Марія Демидова, суддя Господарського суду Чернігівської області, та Тетяна Васильченко, суддя Господарського суду м.Києва.

Зміни до процесуального законодавства передбачають певні обмеження на апеляційне та касаційне оскарження — так звані процесуальні фільтри. Їх пропонується ввести, аби розвантажити суди. Втім, правники побоюються, що таке звуження можуть розцінити як перешкоду доступу до правосуддя. Докладніше - "Фільтруй оскарження".

Народні депутати готуються посилити відповідальність за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. Зокрема, пропонується прибрати з Кодексу про адміністративні правопорушення «виделку», яка дозволяла накладення штрафу або позбавлення посвідчення водія. Як відзначають експерти, такі зміни мають не тільки сприяти порядку на дорозі, а й дозволять зменшити випадки хабарництва. Звісно, якщо закон виконуватиметься. Більше у статті "Альтернативи не буде".

Анонсоване реформування процесуального законодавства в межах чергового етапу судової реформи вилилось у підготовку проекту Господарського процесуального кодексу. Документ, який, на думку розробників, спрямований на забезпечення «ефективності судового процесу», втричі за обсягом більший за чинний ГПК і перенасичений нововведеннями. Оцінити їх вплив на механізм захисту прав та охоронюваних інтересів осіб у рамках господарського судочинства, висловити свої зауваження та пропозиції було запропоновано безпосереднім споживачам цього продукту — суддям, адвокатам, практикуючим юристам та науковцям.

Більше про це у статті "Засоби не виправдовують мету" Ганни Будурової, доцента кафедри господарського права і процесу Національного університету «Одеська юридична академія», к.ю.н.

Практика

Під час розгляду справ за участю внутрішньо переміщених осіб як джерело права судам необхідно використовувати практику Європейського суду з прав людини. На цьому наголошувалося під час круглого столу, присвяченого судовому захисту прав таких осіб. Докладніше про це у статті "Гарантії в умовах АТО".

Судді Апеляційного суду Кіровоградської області під час вивчення матеріалів кримінальних проваджень перевірили справи щодо дотримання судами першої інстанції тих вимог Кримінального процесуального кодексу, порушення яких тягнуть за собою скасування апеляційним судом рішення місцевого суду з підстав, передбачених стст.412, 415 цього кодексу. Виявилося, що в матеріалах проваджень досить часто відсутні журнали судових засідань та технічні носії з відповідними записами.

Докладніше про це у статті "Склад без роз’яснень не міняють" Петра Ремеза, секретаря судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Кіровоградської області, та Романа Широкоряда, судді Апеляційного суду Кіровоградської області.

Закон і Бізнес