flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 19 - 20 (1265 - 1266). Анонс публікацій

13 травня 2016, 13:36

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 19 - 20 (1265 - 1266). 14 - 20 травня 2016 р.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Судова влада

З якими труднощами стикались ініціатори створення господарської системи судоустрою, як складались їхні відносини з народними депутатами та чи відчувався під час роботи спротив Верховної Ради? Для того, щоб отримати відповіді на ці питання, «ЗіБ» звернувся до Дмитра Притики, який упродовж 15 років очолював Вищий арбітражний, а згодом господарський суд та бачив всі етапи його становлення й розвитку.

Тридцять шість кандидатів виявили бажання представляти юридичну спільноту в громадській раді при РСУ. Члени органу суддівського самоврядування «включили для обговорення та рейтингового голосування» прізвища тільки 24 претендентів. Проте до складу громадської ради ввійде 11 осіб. Докладніше - "Громадськості дадуть раду".

Державна судова адміністрація вирішила втрутитися в боротьбу за належні посадові оклади працівників апарату судів. Щоправда, не на боці представників судової влади, а на боці інтересів державної казни. І якщо за суттю розпорядника бюджетних коштів ще можна зрозуміти, то за формою це нагадує втручання в правосуддя. Навіть якщо така мета і не ставилася. Про це у статті "Тяганину замовляли?".

Під час проведення первинного кваліфікаційного оцінювання чи не найбільшу увагу члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів приділяють питанню відповідності володарів мантій антикорупційному критерію. Екзаменатори ретельно перевіряють кожен рядок суддівських декларацій та часто просять пояснити, за які кошти придбаний автомобіль чи квартира. Очевидно, для забезпечення кваліфоцінювального балансу інтересів доречно було б просканувати й статки, які нажили «фінансові інспектори». «ЗіБ» зазирнув у декларації членів ВККС і з’ясував, хто серед них найбільш багатий та… везучий. Більше у матеріалі "ВККС у дзеркалі декларацій".

Вища рада юстиції фактично відстояла своє право на притягнення до відповідальності та звільнення за порушення присяги суддів, до яких є претензії в активістів майдану та провладних політиків. Але для обгрунтування 3-річного строку давності для дисциплінарних стягнень «адміністративникам» Верховного Суду довелося вдатися до проголошення нового правила правозастосування. Деталі -"Індульгенція на покарання".

Останнім часом почастішали повідомлення про блокування приміщень судів, їх мінування, тиск, погрози, та навіть про фізичну розправу над законниками в разі неприйняття рішення, яке вважають правильним ті чи інші політики або громадські активісти. Причому географія такої інформації дедалі розширюється… Більше про це у статті "Бездіяльність породжує безкарність".

Проаналізувавши досвід Грузії, можна дійти висновку, що Петро Порошенко, всупереч своїм заявам, планує звільнити якщо не всіх, то значну частину суддів. І готує для цього

надійний фундамент. Адже запропоновані зміни Конституції нагадують реформаторський досвід кавказької країни, про який під час візиту до Києва розповів президент Конституційного суду Грузії Георгій Папуашвілі. Щоправда, як він пояснив, саме по собі звільнення законників користі не принесе: змінюватися має вся система державного управління. Деталі - "Від меншого до більшого".

Адвокатура

Підвищення стандартів адвокатської діяльності у рамках реформування української адвокатури нині є однією з найбільш обговорюваних у професійному співтоваристві тем. Підбиваючи підсумки десятилітньої роботи Асоціації адвокатів України, «ЗіБ» поцікавився у голови наглядової ради асоціації, керуючого партнера адвокатського об’єднання «Дмитрієва та партнери», Ольги Дмитрієвої, як нові стандарти і процес реформування вплинуть на роботу ААУ найближчим часом.

Практика

Апеляційний суд Волинської області провів узагальнення практики застосування в цивільних справах місцевими загальними судами області вимог законодавства про судовий збір та інші витрати, які підлягають стягненню в дохід держави, за 2015 рік. Як виявилося, подекуди в суддів виникають складнощі із застосуванням норм, котрі регулюють відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру та звільнення від сплати збору за подання окремих категорій заяв.

Над цим питанням у статті «Пільгова» справедливість роздумує Андрій Грушицький, суддя Апеляційного суду

Волинської області, к.ю.н.

Прийняття у 2012 році Кримінального процесуального кодексу ознаменувало новий етап розвитку кримінального процесуального законодавства, спрямований на дотримання прав та свобод людини, перегляду неефективних форм досудового провадження. Разом з появою в КПК прогресивних правових положень у ньому знайшов відображення інститут кримінальних проступків. Однак уже майже 4 роки кодекс залишається єдиним законодавчим актом, в якому містяться положення стосовно кримінальних проступків. Саме ці норми стали каталізатором для жвавих обговорень у численних експертних групах, на конференціях та інших наукових заходах, проте чомусь так і не знайшли своєї логічної реалізації.

Більше про це у статті "Кримінальні проступки: бути чи не бути?" Олега Татарова, старшого партнера ЮК «Татаров Фаринник Головко», д.ю.н.

Вітчизняне законодавство передбачає можливість створення офшорної компанії в будь-якій країні світу. Процес заснування юридичної особи за кордоном, з точки зору законодавства України, є абсолютно однаковим для офшорної й оншорної юрисдикції, оскільки в обох випадках є інвестуванням у корпоративні права. Розглянемо, як українські громадяни створюють і використовують офшори з урахуванням вимог вітчизняного законодавства.

Це питання у матеріалі "Подалі від податків" аналізує Дмитро Перевозчиков, партнер українського офісу ЮК Michael Kyprianou&Co Ukraine LLC.

Сьогодні рівень кіберзлочинності дозволяє шахраям переводити кошти без відома клієнта фінансової установи на інші рахунки, якщо вони мають дані особи. Банк може погодити трансакцію, не пересвідчившись у тому, що переказ здійснює стороння особа. Результатом цього є зникнення коштів у клієнта та відмова банку їх повернути з посиланням на те, що саме власник рахунку провів операції щодо списання. Що робити, якщо ви дізналися про зникнення грошей, і чи може суд допомогти в цьому питанні?

Більше про це у статті "Розпорядження, якого не було" Катерини Власюк, керуючого партнера ЮК AVG group, та Анни Безверхи, юриста ЮК AVG group.

Закон і Бізнес