Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 21 (1267). 21 - 27 травня 2016 р.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада
Рада суддів отримує багато звернень від служителів Феміди, які просять роз’яснити, чи є конфлікт інтересів у їхній діяльності. «Самоврядники» розтлумачили запитувачам, яких ситуацій варто уникати, коли можна самостійно, без допомоги РСУ, врегулювати конфлікт інтересів та як бути, якщо в одній установі разом із суддею працюють близькі йому особи. Докладніше - "Доки суд не розлучить нас".
Вищий адміністративний суд визначить, чи має право Вища кваліфікаційна комісія суддів направляти законників працювати в інші установи без їхньої на те згоди. При цьому постійно діючий орган не зможе оскаржити рішення «адміністративників» до Верховного Суду. Більше про це у статті "Перевід — за ВАС".
Шлях вітчизняної Феміди до справедливого суду нині нагадує лабіринт, де за кожним поворотом на неї чатує небезпека. Від правових ям на законодавчому полі до «кімнати жахів», де її намагаються перевиховати, змусивши відкрити очі й приймати рішення з огляду на нові реалії. Водночас ті, хто покликаний бути її провідником і охоронцем на цьому шляху, або воліють або не помічати таких загроз, роблять вигляд, що вони мають ефемерний характер. Деталі у матеріалі "Наодинці з владою, або Кому дозволено тиснути на Феміду".
Асоціація розвитку суддівського самоврядування України продовжує опікуватися питанням суддівської незалежності. Цього разу законники обговорили проблеми судової влади на Тернопільщині — в рамках місцевого регіонального судового форуму. Їх виявилося чимало… Про це читайте у статті "Дух єдності та пересторог".
Нова редакція закону «Про державну службу», до якої представниками судової влади було висловлено чимало претензій, принесла й додаткові несподіванки. Зокрема, в листі, який надійшов до «ЗіБ» із Шевченківського районного суду м.Києва, звертається увага на диспропорції в оплаті праці, що виникли через віднесення частини працівників апарату до державних службовців і позбавлення такого статусу решти. Докладніше - "Зарплатний шок".
Нарешті Вища кваліфікаційна комісія суддів дала надію представникам Верховного Суду, що незабаром інституція поповниться новими кадрами. Однак, зважаючи на ті складні іспити, які чекають охочих дістатися до «верховного» Олімпу, та процедурні моменти, можна спрогнозувати, що у кращому випадку вільні крісла у ВС заповняться тільки наприкінці 2016-го. Більше про це у статті"Довга дорога до палацу".
Юридичний ринок
Через примхи економічної та політичної ситуації в Україні юридичний ринок нині опинився в умовах жорсткої конкуренції. Як ефективно витратити маркетинговий бюджет на рекламну кампанію правничних послуг і привернути до себе увагу клієнта «малою кров’ю»? Професійними секретами успіху ексклюзивно із читачами «ЗіБ» поділився керівник агенції «Lipsky Marketing Group»Олександр Липський.
Бізнес
Проблеми, з якими стикається аграрний бізнес, подібні до тих, що мають майже всі підприємці країни. Це, зокрема, надмірна зарегульованість, складність отримання найпростіших послуг, заплутаність законодавства і, як наслідок, судової практики. Розв’язати ж свої проблеми, схоже, може лише сам бізнес. Детальніше про це у матеріалі"Аграрна самооборона".
На цьому тижні Фейсбук виграв у Китаї процес проти місцевої фірми, яка у 2014 році зареєструвала торговий знак face book. Це неабияка подія для країни, де є чимало охочих нажитися на популярності чужого бренда. А що може запропонувати бізнесу українське законодавство для захисту від посягань на чужі нематеріальні активи?
Докладніше про це у статті "Тримай марку, або Які правові механізми може використати бізнес для захисту власного бренда" Тетяни Харебави, адвокат, радник АО «Спенсер i Кауфманн».
Попри позитивний меседж змін, підживлений посиланнями на світову практику та обіцянками щодо посилення захисту приватної власності, підприємствам слід очікувати нової хвилі рейдерських атак та боротьби. Принаймні такі ризики приховані у законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», що набрав чинності 1 травня цього року.
Над цим питання у статті "Похідне рейдерство" роздумує Денис Цихоня, засновник та керуючий партнер ЮК «Tsykhonya Lawyers».
Ювілей
Днями одна з провідних професійних
організацій відсвяткувала своє десятиріччя. «Друзі для друзів» — під таким гаслом у Музеї духовних скарбів України відбувся урочистий прийом на честь першого ювілею Асоціації адвокатів України. Більше про це у статті"Друзі для друзів".
Судова практика
Апеляційний суд Полтавської області узагальнив практику забезпечення права підозрюваних та обвинувачених на захист у судах Полтавської області у 2015 році. Хоча здебільшого місцеві суди області дотримуються вимог чинного законодавства при вирішенні зазначених питань, без недоліків застосування положень міжнародних актів та практики Європейського суду з прав людини також не обійшлося.
Більше про це у статті "Труднощі перекладу" Віктора Куліша, судді судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Полтавської області, Сергія Макарчука, помічника судді судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Полтавської області.
Авто
Типовою є ситуація, коли внаслідок дорожньо-транспортної пригоди ремонт авто або технічно неможливий, або економічно недоцільний. Це питання врегульовує ст.30 закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Однак підзаконні акти не були приведені у відповідність до цієї норми, що спричинило низку негативних наслідків.
Докладніше про це у матеріалі "Аварія в нормах" Ростислава Садового, помічника судді, м. Червоноград, Львівська область.