flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 22 (1268). Анонс публікацій

30 травня 2016, 10:56

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 22 (1268). 28 травня - 3 червня 2016 р.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Судова влада

Хоча господарська система працює вже 25 років, у органах державної влади продовжують готувати ініціативи спрямовані на вдосконалення її діяльності. Чи є у цьому потреба, а якщо є, то які зміни дійсно варто прописати у кодексі, а від яких варто відмовитись «ЗіБ» вирішив дізнатись у Сергія Демченка, який працював у Вищому господарському суді з моменту його створення і має значний досвід керівництва установою.

У Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ тривають спроби узгодити проект постанови пленуму ВСС стосовно винесення завідомо неправосудних рішень. Чергове засідання робочої групи завершилося тим, що й попереднє: кожна сторона має своє бачення наріжних питань стосовно кваліфікації такого злочину. Що ж заважає касаційній інстанції відкрити сезон полювання на колег або, навпаки, поставити хрест на спробах прокуратури отримати ліцензію на покарання суддів? Докладніше - "Полювання на правосудність".

Попри всілякі намагання Вищої кваліфікаційної комісії суддів забезпечити однакові умови конкурсу на вільні посади у Верховному Суді, порушення принципу рівності, ймовірно, не вдасться уникнути. Адже одна з категорій претендентів на «верховні» мантії матиме певні привілеї. Водночас окремі

служителі Феміди можуть надовго погрузнути в процедурі кваліфікаційного оцінювання. А для декого обмін своєї посади на вищу не буде рівноцінним. Більше про це у статті"Верховна вибірка".

З огляду на резонанс, який викликала попередня публікація (див. «ЗіБ» №19—20), ми вирішили дещо глибше проаналізувати дані декларацій членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за 2015 рік. Спробуємо з’ясувати, як співвідносяться офіційні доходи представників кваліфоргану та їхніх сімей із фактичними витратами. І хоча в цій звітності в графі видатків переважно стоять прочерки, деякі висновки все ж можна зробити. Більше у матеріалі "ВККС: від розкоші до злиднів".

Колишнього заступника голови Вищого господарського суду звинувачують в обмеженні прав банку на захист своїх інтересів. Мовляв, він протиправно відмовив у розгляді касаційної скарги. І хоча скаржник вже «одумався» і вирішив відкликати заяву — на позицію Вищої ради юстиції це не вплинуло. Про це читайте у статті "Другий після першого".

У Харкові з нагоди ювілею системи господарських (арбітражних) судів відбулася всеукраїнська науково-практична конференція «25 років господарській юрисдикції в Україні: досвід та перспективи». Серед її учасників — представники господарських судів країни, науковці, посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування, прокуратури, юристи та адвокати, які займаються господарсько-правовими питаннями.

Про це читайте у статті "Арбітри для бізнесу" Маргарити Гриценко, прес-секретаря Харківського апеляційного господарського суду.

Реформи

Як стало відомо «ЗіБ» із власних джерел, наступного пленарного тижня парламент збирається остаточно проголосувати за зміни до Конституції в частині правосуддя. Цього документа очікують не тільки за кордоном, а й чимало суддів, яких або нардепи не хочуть обирати безстроково, або глава держави — призначати уперше. Деталі - "За крок до реформи".

Адвокатура

Кабінет Міністрів та Міністерство юстиції поступово створюють умови для повного відсторонення Національної асоціації адвокатів України від участі у вирішенні низки питань щодо забезпечення якісної правової допомоги. Відповідного висновку дійшли очільники комітетів НААУ на засіданні, присвяченому питанням стандартизації якості надання безоплатної вторинної правової допомоги в кримінальному процесі. Докладніше - "З доплатою за таємницю".

Далеко не всі практикуючі адвокати замислюються про необхідність підвищення кваліфікації. Йдеться не про моральний обов’язок правника витрачати частину власного доходу на підручники чи монографії, а про формалізовану Національною асоціацією адвокатів України вимогу, строк виконання якої спливає вже 1 червня. Про це у статті -«ЗіБ» додає балів.

Практика

Апеляційний суд Кіровоградської області узагальнив практику розгляду майнових спорів між подружжям за 2014—2015 роки. Хоча в окремих випадках судді місцевих загальних судів при ухваленні рішень допускали помилки, аналіз вивчених справ свідчить про те, що в цілому суди першої інстанції правильно застосовують норми права при

розгляді справ зазначеної категорії.

Це питання у статті "Позашлюбні вигоди"аналізують судді Апеляційного суду Кіровоградської області В.Черненко та В.Потапенко.

Проблеми застосування законодавства та неоднозначність вирішення спорів на спільному круглому столі обговорили судді та представники страхових компаній. Однією з ключових проблем у цій сфері є повернення коштів страховиком потерпілої особи від страховика винуватця подій. Наявна практика свідчить про те, що боржнику вигідно затягувати вирішення цього питання. Адже він нічим не ризикує, а інфляція «з’їсть» частину його зобов’язань. Така ситуація призводить до того, що навіть доброчесні представники бізнесу починають використовувати цей механізм на свою користь. Більше у статті"Борг без додаткових зобов’язань".

Скандал, пов’язаний з офшорними компаніями відомих особистостей, спонукав політиків до піару: вони навперебій обіцяють ініціювати ухвалення змін до національного «антиофшорного» законодавства. Проте ще кілька років тому було прийнято норми щодо контролю за трансфертним ціноутворенням. Вони мали запобігти відпливу коштів у низькоподаткові зони. Однак мети не було досягнуто. Тому існує ризик, що чергові новації, запропоновані на хвилі популізму, можуть лише ускладнити життя бізнесу й податківцям, а також призведуть до нової хвилі позовів.  Деталі - Гроші заходять у «гавані».

Оскарження судових рішень, способи протидії рейдерству та питання захисту інтелектуальної власності крізь призму судової практики — такі теми обговорювалися під час чергової зустрічі членів Клубу корпоративних юристів і фінансистів, що нещодавно відбулася у

м.Києві.

Це питання у статті "Справа честі" аналізує Олександр Липський, керівник агенції «Lipsky Marketing Group».

Закон і Бізнес