flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

РСУ роз'яснює окремі питання конфлікту інтересів

01 червня 2016, 08:30

 Робота в одній судовій установі суддів і їх близьких осіб сама по собі не породжує конфлікт інтересів. Для визначення наявності або відсутності конфлікту інтересів за таких умов слід виходити зі співвідношення посадових обов’язків.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Таке роз’яснення надала Рада суддів України у своєму рішенні від 12 травня 2016 р. №36.

Згідно з рішенням заходами самостійного запобігання та врегулювання конфлікту інтересів є:

а) усунення від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення, не пов'язаних зі здійсненням правосуддя, чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

б) усунення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів РСУ;

в) подання заяви щодо перегляду обсягу службових повноважень особи, не пов'язаних зі здійсненням правосуддя, з метою виключення факторів, які спричиняють конфлікт інтересів;

г) подання заяви про переведення особи на іншу посаду або в інший суд;

д) подання заяви про звільнення особи.

У разі неможливості врегулювати конфлікт інтересів самостійно, суддя звертається до Ради суддів України з метою його зовнішнього врегулювання.

РСУ також розпорядилась створити на веб-порталі судової влади України та веб-сайті Ради суддів окремий розділ про конфлікт інтересів. Окрім нормативної бази в цьому розділі збираються розміщувати опис можливих типових ситуацій конфлікту інтересів та відповідні рішення Ради суддів. 

Нагадаємо, питання вирішення конфлікту інтересів у процесуальний спосіб визначається відповідним процесуальним законом і не потребує вирішення Радою суддів України. У таких випадках не застосовується ч.7 статті 131 Закону «Про судоустрій і статус суддів», якою на суддів покладено обов’язок повідомляти РСУ у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів не пізніше наступного робочого дня з моменту виникнення такого конфлікту інтересів у письмовій формі.

Отже, в разі виникнення конфлікту інтересів, який може бути врегульований в процесуальний спосіб (відвід, самовідвід), суддя врегульовує його самостійно без повідомлення про таке РСУ.

Проаналізувавши звернення, РСУ відзначає, що вони стосуються в більшості питань роботи в одній судовій установі суддів і їх близьких осіб (голова суду – суддя, помічник, працівник апарату суду, суддя – суддя, помічник, працівник апарату суду).

Закон і Бізнес