flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як країна отримала нову судову реформу?

09 червня 2016, 15:07

Те, чого одні з нетерпінням чекали, а інші побоювалися, здійснилося - 2 червня 2016 року парламент прийняв нову редакцію Закону «Про судоустрій і статус суддів», після чого, не роблячи перерви - зміни до Конституції України в частині правосуддя.

День 2. червня обіцяв бути вкрай насиченим. З самого ранку відбулося засідання Ради суддів. Як зазначила його голова Валентина Симоненка , «у суддів є кілька суттєвих зауважень до законопроекту». В цілому в своєму зверненні до Верховної Ради Рада суддів схвалив прийняття закону, зазначивши, що недоліки проекту можна буде відкоригувати в процесі впровадження нового закону.

«Є питання до процедури відбору адвокатів і вчених за конкурсом до апеляційних судів. Апеляційні суди - це суди факту, а не права, на відміну від Верховного Суду.Не виключено, що тепер може погіршитися якість правосуддя. Є питання і до того, що суддів- «п'ятирічок» після закінчення повноважень чекають оцінювання та конкурс. Конкурс і оцінювання їм потрібно буде проходити, якщо вони захочуть працювати суддями. До того ж, повноваження у таких суддів закінчуються в різний час.Виникає питання: з ким таким суддям доведеться конкурувати? », - Підкреслила голова Ради суддів.

У той же час з 09:00 вже кипіла активна робота в Комітеті з питань правової політики і правосуддя (хоча пресу туди довго не пропускали). На засіданні були присутні заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов , міністр юстиції Павло Петренко і заступник Генерального прокурора Дмитро Сторожук.  Прийшли і представники суддівського співтовариства, щоб озвучити свої зауваження до законопроекту: голова Ради суддівВалентина Симоненко , голова Верховного Суду Ярослав Романюк та голова Державної судової адміністраціїЗеновій Холоднюк .

Свої правки до проекту представив народний депутат Ігор Алексєєв (колишній помічник Павла Петренка , а потім його заступник).

Було запропоновано:

1) виключити норму, яка передбачала, що суд при наявності відповідних заперечень учасника судового процесу може заборонити фотозйомку, відеозапис такого учасника;

2) передбачити, що суддею зможе стати не тільки особа, яка, згідно з попереднім текстом проекту, мало стаж роботи суддею не менш п'яти років, але і особи, які мають стаж наукової діяльності осіб, адвокатів чи ті, у кого є загальний стаж наукової діяльності та роботи суддею / адвокатом;

3) визначити, що апеляційні суди в відповідних апеляційних округах повинні бути створені і почати здійснювати правосуддя не пізніше трьох років з дня набрання чинності нового закону.

І що не менш важливо, п. 17 «Перехідних положень» пропонувалося викласти в такій редакції: «Повноваження суддів, призначених на посаду строком на п'ять років до вступу в силу цього Закону, припиняються з закінченням терміну, на який вони були призначені. Судді, повноваження яких припинилися у зв'язку із закінченням цього терміну, можуть бути призначені на посаду судді за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, визначеному цим Законом ».

Це означало, що судьям- «п'ятирічок», навіть пройшли кваліфікаційне оцінювання, доведеться йти на конкурс.Ці пропозиції активно підтримав Павло Петренко .  Олексій Філатов відзначив, що питання про те, чи потрібно проводити конкурс, якщо вони зараз проходять кваліфікаційне оцінювання, він залишив на розсуд членів Комітету.

Валентина Симоненка і  Ярослав Романюк озвучили свої зауваження щодо необхідності проходити конкурс суддями- «п'ятирічками».

Зокрема, Ярослав Романюк зазначив, що такі судді вже, по суті, пройшли конкурс при відборі Вищою кваліфікаційною комісією суддів при активному сприянні міжнародних партнерів. Що стосується правки щодо доступу в судді апеляційних судів вчених і адвокатів, то глава Верховного Суду оцінив таку новацію негативно, підкресливши необхідність наявності суддівського стажу.

У свою чергу, голова Державної судової адміністрації зазначив, що судді, який пройшов процедуру оцінювання, вже в цьому році доведеться виплачувати зазначені в законі чималі суми, а таких коштів у бюджеті на 2016 рік немає. У зв'язку з цим він запропонував, щоб стаття про нові розміри суддівської винагороди вступила в силу з 1 січня 2017 року.

Як зазначив голова Комітету Руслан Князевич , «необхідно буде внести зміни в закон після його вступу в силу в частині узгодження бюджетних пропозицій разом з Державною судовою адміністрацією. Як тільки ДСА звернеться до Комітету, ми будемо ініціювати певні пропозиції перед Верховною Радою ».

Фактично не дали виступити судді Київського окружного адміністративного суду Валерію Журавлю , документи на безстрокове обрання якого зараз знаходяться у Верховній Раді.

Втім, як підкреслив Руслан Князевич , «справа в тому, що я озвучив позицію, якої ми досягли шляхом довгої дискусії: якщо ми приймаємо пропозицію про конкурс для суддів-« п'ятирічок », то тільки за умови, що парламент візьме на себе обов'язок прийняти рішення щодо тих суддів, які вже третій рік знаходяться на розгляді парламенту. Ми вирішили на наступному засіданні буквально почати роботу з цього питання ». Ці слова підтвердив і  Леонід Ємець . Однак, за деякими даними, в дійсності це питання буде вирішуватися в парламенті 16 червня.

В цілому обговорення законопроекту зайняло близько 40 хвилин. По закінченню ще 20 хвилин законопроект внесли на розгляд парламенту. «Суддя буде прирівняний до звичайних громадян», - підсумував своє уявлення законопроекту у Верховній Раді Олексій Філатов . І вже о 12:00 законопроект був поставлений спікером на голосування.

Ексклюзивні подробиці судової реформи, а також про те, що криється в деталях закону і нової Конституції, читайте в статті « Реформа за тиждень » .

Наталія Мамченко, В'ячеслав Хрипун

Джерело: sud.ua