Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 24 (1270). 11 - 17 червня 2016 р.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада
Урочисті заходи з нагоди створення господарських судів пройшли під «акомпанемент» голосування в парламенті та роздумів законників про власне майбутнє й обговорення перспектив упровадження реформи. Докладніше - "Святкування на порозі змін".
Реформаторський бліцкриг застав представників Верховного Суду зненацька. Вони до останнього сподівалися, що законотворець не прийматиме нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів», принаймні відразу в першому та другому читаннях. Та очікування виявилися марними: парламент блискавично проголосував за судову реформу. Аби працювати в перейменованій установі, нинішнім «верховникам» доведеться йти на конкурс, який для них може перетворитися на відому гру «Гарячі стільці». Про це читайте у матеріалі Гарячі «верховні крісла».
Показники середніх витрат часу на розгляд різних категорій спорів та коефіцієнт складності справ нарешті визначені. Рада суддів рекомендувала Державній судовій адміністрації застосовувати їх при прийнятті управлінських рішень. Також це стосується й формування бюджетних запитів. Деталі -
"Кожній справі свій час".
Членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради юстиції, відрядженим з Верховного та вищих спеціалізованих судів, доведеться позмагатися за мантії зі своїми колегами. Або — піти у відставку, якщо мають для цього необхідний стаж. Таку «пастку» для них закладено в новій редакції профільного закону. Більше у статті "Пастка статусу".
Підсумовуючи роботу за рік, у Вищій раді юстиції усвідомлюють, що попереду на неї чекає ще більше навантаження. Адже вже найближчим часом членам колегіального органу доведеться опрацювати всі ті звернення, що лежали без руху в Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції. Докладніше про це дізнаєтесь із матеріалу "Санкції обмеженої дії".
Первинне кваліфікаційне оцінювання більшості представників апеляційних установ м.Києва та Київської області, яке тривало 2 місяці, завершилося. Успішно його пройшли 57% усіх володарів мантій, які працюють в Апеляційному суді м.Києва та Апеляційному суді Київської області, Київському господарському та Київському адміністративному апеляційних судах. Яка ж доля чекає решту? В одних ще попереду первинне чи повторне оцінювання, а в інших — прощання з професією. Докладніше про це у статті "Апеляційне кваліфпотрясіння".
Судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ зібралися на пленум вже наступного дня після прийняття судової реформи. Аншлагу на засіданні не спостерігалося, в іншому захід проходив як звичайно. Доповідачі виступали з промовами,
Більше про це читайте у статті "Останній ривок".
Практика
Пленум Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ прийняв кілька постанов, затвердив низку проектів у першому читанні та розглянув інші питання, необхідні для забезпечення єдності судової практики. Однак проект постанови щодо застосування ст.375 Кримінального кодексу до порядку денного засідання не потрапив. Не виключено, що питання так і зависне на стадії «узгодження позицій» і вивчатиметься вже новоствореним Верховним Судом.
Деталі - "Відпускний акорд".
Судді спільно з науковцями, юристами та представниками бізнесу підбили підсумки 25 років діяльності господарських судів. За їхніми словами, запровадження спеціалізації себе повністю виправдало, але деякі зміни все ж потрібні.
Про це читайте у статті "Зберегти та уніфікувати" Валерії Максіної, начальника відділу міжнародно-правової роботи, зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського апеляційного господарського суду.
Згідно з Кодексом адміністративного
Над цим питання у статті "Процедура допиту в адмінпроцесі" роздумує Олена Соколенко, суддя Одеського окружного адміністративного суду.
Питання працевлаштування іноземців у нашій державі йде пліч-о-пліч з принциповою дилемою: яким чином гарантувати пріоритет та захист трудових прав громадян України перед наймом іноземців з одночасним забезпеченням свободи роботодавця обирати тих працівників, які найкраще, з його точки зору, можуть задовольнити його господарські цілі та інтереси. В який спосіб вирішити це питання пропонують народні депутати цього разу?
Докладніше у статті "Робота в режимі очікування" Ольги Макогон, голови комітету трудового права Асоціації адвокатів України, к.ю.н.
Постійні зміни податкового законодавства та недотримання процедур призводять до прийняття законів з низькою якістю. Така тенденція заганяє бізнес у правову невизначеність. Щоб отримати належні орієнтири, підприємства надсилають до фіскальних органів численні запити з приводу роз’яснень та консультацій.
Це питання у статті "Терміни мають значення" аналізує Віталій Кемінь, провідний юрист PLP Law Group.
Адвокатура
Українська адвокатура переживає часи якісних змін, пришвидшених в умовах євроінтеграції. Адвокатам доводиться звикати до контролю з боку професійного самоврядування, вимагати чітких і прозорих правил професійної поведінки, стежити за духом та буквою закону в частині регулювання адвокатської діяльності. Про вплив цих реалій на фахову правову культуру в інтерв’ю «ЗіБ» розповіла експерт з питань адвокатської етики Людмила Кожура.