Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 25 (1271). 18 - 24 червня 2016 р.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
25 років для історії — доволі незначний проміжок часу. А для історії незалежної вітчизняної преси це — все життя. Яким воно було для нашого видання? Про перших 25 років "Закон і Бізнес" читайте у матеріалі "Ми інформуємо перших!".
Судова влада
Досить поширеною є думка про необхідність налагодження взаємозв’язку між судами та громадськістю. Разом з тим сторонами у господарських справах є представники бізнесу. Як вони ставляться до судової системи, що хотіли б змінити, в чому бачать її сильні сторони? Ці та інші запитання кореспондент «ЗіБ» поставив судді-спікеру Господарського суду м.Києва Романові Бойку. Зважаючи ж на те, що зустріч відбулась після старту нової судової реформи, ми не могли обійти й ці новації.
Володарі мантій скаржаться Раді суддів на те, що з пошуками кваліфікованого перекладача за невелику винагороду часто-густо виникають труднощі. Через мізерну платню відмовляються від участі в розгляді справ і присяжні. А ще служителі Феміди, яким довелося перейти на роботу до інших судів, нарікають: профільний закон не містить норм щодо виплати «переїзної компенсації». У вирішенні цих питань РСУ поклалася на
Вищий адміністративний суд визнав, що Вища кваліфікаційна комісія суддів може відправляти служителів Феміди працювати в інші установи без їхньої на те згоди. При цьому «адміністративники» дійшли висновку: права таких володарів мантій не порушені, адже вони можуть зайняти вакансію, подавши заяву про участь у конкурсі. Докладніше -"Конкурсна повинність".
Уперше за сторічну історію Верховного Суду в його структурі з’являться «суди у суді». А сам найвищий орган отримає відразу 5 голів і стільки їхніх заступників, скільки буде потрібно. Навіщо знадобилася така «матрьошка» і до чого можна «догратися» з нею? Про це у статті - Верховна «матрійка», або Які проблеми створять незвичні назви структурних підрозділів ВС.
Для того щоб повторити правові позиції своїх попередників, нинішньому складу Конституційного Суду знадобився майже рік. Ще у липні 2015-го Пленум Верховного Суду направив на вул.Жилянську подання стосовно звуження Верховною Радою гарантій матеріального забезпечення та соціального захисту суддів у відставці. Так збіглося, що свій вердикт КС оприлюднив уже після ухвалення в парламенті чергової судової реформи. Більше у статті "Пенсійна реабілітація".
Вища кваліфікаційна комісія суддів відсторонила двох законників від посад. Одне клопотання повернули Генпрокурору на його прохання, інше — залишили без розгляду, а
Практика
За період з 1.01.2015 до 31.07.2015 в провадження Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області надійшло 182 цивільні справи, 156 з яких були розглянуті з ухваленням рішення. Причому 154 — із задоволенням позову, в тому числі справи про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, а також про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Щодо справ, коли спадщина не прийнята протягом 6 місяців і відсутні правовстановлюючі документи на нерухоме спадкове майно, є потреба у відповідних роз’ясненнях Пленуму Верховного Суду.
Над цим питання у статті "Майно без документа" роздумує М.Войнаревич, суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області.
Протягом 2015 року на розгляді Крижопільського районного суду Вінницької області перебувало 726 справ цивільного судочинства, з яких тільки в 34 справах судді винесли ухвали про залишення позовних заяв без руху та надали строк для усунення недоліків. Ця статистика свідчить про результат складання позовної заяви пересічними громадянами, які не мають базових юридичних знань.
Докладніше про це у статті "Спочатку — збір, згодом — докази" С. Гурачок, заступника керівника апарату Крижопільського районного суду.
Підстави для зміни або скасування судових рішень в апеляційному та касаційному порядку були предметом низки досліджень. Проте в теорії кримінального процесу не до кінця розкрита правова природа апеляційних і касаційних підстав призначення нового розгляду справи. Так само досі немає загальновизнаної дефініції цього поняття, все ще залишаються спірними його ознаки. Ця правова невизначеність не може не впливати на судову практику.
Це питання у статті аналізує "Кримінальне повторення" С. Бережний, суддя Апеляційного суду Хмельницької області, доцент кафедри кримінального права та процесу, к.ю.н.
Місяць знадобився робочій групі для підготовки пакета законопроектів щодо деофшоризації. За словами голови податкового комітету Верховної Ради Ніни Южаніної, котра очолила цю групу, відповідні проекти будуть зареєстровані найближчим часом. А деякі з них можуть бути проголосовані ще до літніх канікул. Про це у статті "Капітальна деофшоризація".