flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

З посади помічника зайняти крісло судді можна буде за скороченою програмою

06 жовтня 2016, 13:09

Як вирішити проблему кадрів у судовій системі? Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих. Вихід знайшла Національна школа суддів.

Суддів все менше, а справ з кожним днем більше.

Проблема кадрового забезпечення судового корпусу з кожним днем стає все більш глобальною. Тільки власники мантій встигають звикнути до думки про відставку одних колег, як Верховна Рада приймає рішення про відставку інших.

Більш того, щоб «встигнути звільнити всіх» до 30 вересня 2016 роки (вступають в силу зміни до Конституції, і парламент буде позбавлений таких повноважень), президент  Петро Порошенко  закликав депутатів попрацювати на позачерговому засіданні.

Однак, схоже, депутати забули найпростішу істину. Будь-яке рішення має наслідки. І якщо звільнення суддів за порушення присяги або ж по досягненню віку абсолютно зрозумілі, то узгодження відставки тисячі суддів, які були готові відкликати свої заяви, подані «похапцем» і під страхом чергових реформаторських, часто абсолютно нелогічних для служителів Феміди ідей (як-то скасування довічного утримання або фіксування мінімальної зарплати при нарахуванні окладу), матимуть колосальні наслідки.

Вже сьогодні по всій Україні є суди, де немає, не те що колегій для розгляду кримінальних справ, а немає навіть слідчих суддів, готових розглянути подання органів досудового розслідування. Все частіше зустрічається в ЗМІ інформація про те, що «суд залишився без суддів». Тисячі українців залишаються без доступу до правосуддя тільки тому, що народні депутати не змогли «домовитися» з судьям- «п'ятирічок».

Тим часом, схоже, що законодавця такі проблеми не хвилюють. Можливо, президент, народні депутати або Кабінет Міністрів України вже розробили конкретний план дій того, як наповнити суди. Однак, об'єктивно оцінивши ситуацію, можна з гіркотою констатувати, що такого плану у них немає. Більш того, складається враження, що про таких «приземлених» проблемах ніхто і не думає. А проблема не просто є, а з кожним днем набирає обертів.

Світло в кінці тунелю або черговий тунель

Вихід із ситуації намагаються знайти ті, кому дійсно важливо, що буде відбуватися з судовою системою. А це, як виявилося, самі судді. Форуми, круглі столи, конференції ... Жоден захід сьогодні не проходить без участі власників мантій. І кожен суддя, виступаючи з доповідями на різні теми, намагається донести - у нас є проблема кадрів, вона тягне підвищене навантаження. Однак, політики, активісти це не чують. Або не хочуть чути.

Але вихід із ситуації повинен бути. І схоже, судовий корпус вирішив допомогти собі сам.

Так, Національною школою суддів була розроблена Програма спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника мінімум три роки.

«В ході реалізації судової реформи на сьогоднішній день дійсно вкрай гостро стоїть проблема кадрового забезпечення суддівського корпусу. З метою вирішення цієї проблеми, а також для того, щоб відкрити шлях до посади судді тим, хто має досвід і розуміння роботи в суді, законодавець передбачив можливість відбору кандидатів, які мають стаж роботи на посаді помічника судді не менше трьох років.

Законодавством, зокрема, встановлено, що особливості відбору таких претендентів визначає Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Зараз Національна школа суддів України активно працює над тим, щоб відповідна норма закону могла бути реалізована - вже підготовлені відповідні рекомендації, проекти нормативних документів, програми спеціальної підготовки, навчального плану », - зазначає проректор Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці Володимир Мазурок .

Суддя - не набір теоретичних знань

Чому саме помічники суддів? Приходячи на роботу кожен день, помічник бачить перед собою судові справи, він знає процесуальне право краще будь-якого адвоката або юриста; він розуміє, як працює «кухня» зсередини.

Однак, серед суддів існує і альтернативна точка зору. Помічник судді за своїми функціональними обов'язками фактично готує проекти рішень по справах, які розподілені на суддю. На сьогоднішній день, після реформи 2010 року, юрисдикція судів і розподіл справ за категоріями між суддями привели до однотипності суперечок, які вони розглядають. Таким чином, фактично помічник з дня в день робить роботу «під копірку». Варто не забувати, що він постійно вдосконалює свої знання в законодавстві і судовій практиці, однак, разом з тим, фактично таке вивчення їм зводиться до вузької спрямованості. Найбільш це яскраво виражено серед помічників суддів апеляційних, касаційних та Верховного судів.

Курс «Від помічника до крісла судді» за проектом Національної школи суддів України (далі - НШСУ) становить всього три місяці. Взяти участь в конкурсі на підготовку за скороченою програмою зможуть не всі, а тільки помічники суддів, у яких є сукупний стаж роботи на посаді не менше трьох років.

Як зазначив проректор Національної школи суддів  Володимир Мазурок , виходячи з навчального плану, НШСУ пропонує, щоб спецпідготовка тривала 70 днів, тобто, з урахуванням вихідних, максимум три місяці.

«Програма спеціальної підготовки передбачає комплекс як теоретичних, так і практичних заходів, кінцевою метою яких буде формування готовності до належного виконання повноважень судді», - підкреслює Володимир Мазурок .

Тим часом, ніхто не говорить про особисті якості таких кандидатів. Адже писати проекти «в кабінеті» і знати, як вести судове засідання в теорії - це одне, а надіти суддівську мантію і взяти буквально «в руки» чиюсь долю в декількох томах справи - зовсім інше.

На сьогоднішній день робота автоматизованої системи розподілу справ призвела до того, що новообраний суддя отримує справи «без розбору». А оскільки, як було зазначено, навантаження в судах - колосальна, то таких справ буде «відразу дуже багато».

Чому навчать в школі

У програмі підготовки передбачено, що помічник судді, для участі в такій підготовці, повинен буде попередньо пройти відбір у Вищій кваліфікаційній комісії суддів.

Сама Програма підготовки дійсно скорочена і буде складатися з шести блоків:

1. Основи організації суду і діяльності судді.

2. Цивільне судочинство.

3. Господарське судочинство.

4. Кримінальне судочинство і судочинство у справах про адміністративні правопорушення.

5. Адміністративне судочинство.

6. Суддівські компетенції.

Перший блок «Основи організації суду і діяльності судді» передбачає теоретико-практичну підготовку та контрольні заходи (тестування).

Метою даного блоку є отримання навичок роботи в суді для забезпечення надання якісних судових послуг, вироблення навичок взаємодії з іншими суддями, зокрема, з присяжними, а також працівниками апарату суду для досягнення загальних цілей. Цей блок є базовим для освоєння слухачами суддівської професії.

Зазначений блок містить такі основні модулі:

• суддівська етика;

• антикорупційне законодавство: європейські стандарти та національне законодавство, практика застосування;

• професійна психологічна адаптація до суддівської діяльності;

• управління залу судового засідання і час в суддівській діяльності;

• створення і обґрунтування судових рішень;

• дисциплінарна відповідальність судді.

У блоках 2-5 передбачено вивчення особливостей здійснення правосуддя в цивільному, господарському, кримінальному та адміністративному судочинстві. До їх складу входять такі основні компоненти: теоретико-практична підготовка, контрольні заходи (тестування, виконання практичних завдань), обговорення результатів контрольних заходів.

Тестування полягає у виконанні тесту, який складається з тестових питань за змістом модулів певного блоку програми.

Виконання практичного завдання полягає у вирішенні запропонованих модельних судових справ.

Після проходження теоретико-практичної підготовки 2 блоку кандидати на посаду судді виконують тести, який складається з тестових питань за змістом модулів 1 і 2 блоків Програми та практичне завдання по цивільному судочинству.

Після проходження теоретико-практичної підготовки 3-5 блоків кандидати на посаду судді виконують тест і практичне завдання з відповідного виду судочинства.

Метою здійснення контрольних заходів є оцінка якості і рівня знань і професійних навичок, отриманих слухачем, ступеня його готовності здійснювати правосуддя в судах, особистих морально-психологічних якостей, необхідних для роботи на посаді судді.

Теоретично-практична частина 2-5 блоків складається з наступних основних модулів:

• застосування Конвенції про захист прав людини і основних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя відповідної юрисдикції;

• докази по виду судочинства;

• особливості розгляду окремих категорій справ за видом судочинства;

• особливості написання судових рішень по виду судочинства.

До 6 блоку включені також модулі «Призначення покарання у кримінальних справах», «Накладення стягнення у справах про адміністративні правопорушення» і «Дотримання прав людини при застосуванні заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ суддею».

У 6 блоці виділені наступні модулі:

• комунікації в судовій владі;

• суддівське самоврядування;

• кваліфікаційне оцінки суддів, суддівське досьє.

Коли буде перший етап відбору

Варто зазначити, що проект Програми тепер чекає свого затвердження у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України.

Як зазначив в ексклюзивному коментарі  «Судово-юридичної газети»  проректор Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці  Володимир Мазурок , очікується, що до кінця 2016 року Вища кваліфікаційна комісія суддів зможе розглянути всі реальні аспекти і можливості, а потім прийняти рішення, які нормативно врегулюють особливості відбору.

«У цьому випадку, орієнтовно на початку 2017 року, буде оголошено конкурс, вивчено відповідність кандидатів, в т.ч. їх особистісно-психологічні якості.

Ті, хто буде відповідати вимогам до кандидата на посаду судді, пройдуть відбірковий іспит. Потім кандидати, які підтвердили належний рівень знань, будуть спрямовані для проходження спеціальної підготовки.

Проаналізувавши загальну сукупність факторів, можна прогнозувати відбір і підготовку в 2017 році близько 400 кандидатів на посаду судді. Відзначимо, що в рамках даного відбору зможуть брати участь кандидати, які відповідають загальним вимогам до кандидата на посаду судді, і головній вимозі - наявність підтвердженого трудового стажу на посаді помічника судді не менше трьох років (сукупно, на момент подачі документів на конкурс).

Спецпідготовка буде організована за єдиною уніфікованою програмою, а з огляду на очікуване кількість слухачів, її проведення планується одночасно в Києві, Харкові, Львові та Одесі. Для забезпечення організації спеціальної підготовки НШСУ співпрацюватиме з Верховним Судом, Державною судовою адміністрацією, апеляційними та місцевими судами, юридичними вузами. Планується широке залучення до викладацької діяльності раніше підготовлених суддів-викладачів (суддів-тренерів).

Контролювати успішність кандидатів планується протягом всього процесу спеціальної підготовки за допомогою анкет оцінювання після проведення тренінгів, тестування, виконання практичних завдань і їх оцінки, обговорення результатів контрольних заходів. Метою цих контрольних заходів буде оцінка якості та рівня знань, а також професійних навичок, отриманих слухачем, ступеня його готовності здійснювати правосуддя, морально-психологічних якостей, необхідних для роботи на посаді судді.

Кандидат на посаду судді буде вважатися які пройшли спеціальну підготовку за умови отримання не менше 75% максимальної кількості балів за результатами поточного контролю. Успішні кандидати отримають загальний висновок і свідоцтво про проходження спеціальної підготовки. Матеріали по тим кандидатам, які успішно виконають всю програму, НШСУ передасть в ВККСУ. Випускників чекає кваліфікаційний іспит, рейтинг за його результатами і зарахування в резерв на заміщення вакантних посад суддів », - зазначив  Володимир Мазурок .

Підводячи підсумки, можна констатувати, що з одного боку екстрений спецкурс для помічників суддів може реально вирішити хоча б частково проблему кадрового забезпечення судового корпусу, а з іншого боку - він несе в собі небезпеку, адже не кожен теоретично підкована людина з бездоганною репутацією зможе «вершити долі »ім'ям України. Тим більше, що для свиканія з думкою про те, що ти не просто допомагаєш і не несеш ніякої відповідальності, а стаєш «капітаном корабля», у таких кандидатів судді буде зовсім небагато часу.

З повним текстом проекту Програми можна ознайомитися за  посиланням .

Марія Місюра

Джерело: sud.ua