Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 41 (1287). 8 - 10 жовтня 2016 р.
Судова влада
Представники Верховного Суду поставили під сумнів конституційність деяких норм нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів», зокрема щодо ліквідації їхньої установи. Захищаючи власні інтереси, «верховники» записали в союзники навіть вищих спеціалізованих суддів. Утім, за межі дозволеного ВС не вийшов: насамперед побачив невідповідності Конституції в нормах «Прикінцевих та перехідних положень» закону, якими визначається його подальша доля. Тепер від Конституційного Суду залежатиме, куди подадуться носії «верховних» мантій: на конкурс, автоматично до нового ВС чи деінде. Докладніше в статті - "Перш ніж піти".
Рішення Пленуму Верховного Суду звернутися до Конституційного Суду з клопотанням про визнання неконституційною ліквідації вищих спецсудів у Міністерстві юстиції охрестили «цинічною спробою зірвати судову реформу». Саме конституційне подання ВС за своїм змістом іде врозріз із тим, про що до цього говорили й писали «верховники». Подробиці у статті "Судовий оверштаг".
Пленум Вищого адміністративного суду підбив піврічні підсумки роботи. Аналіз
діяльності «адміністративників» показав, які проблеми чекають новий Верховний Суд. 65 суддів, яких призначать, отримають майже 40 тисяч справ. А структурне реформування не зможе гарантувати, що ВС урешті-решт удасться уніфікувати судову практику. Про це читайте у матеріалі "Проект возз’єднання".
Яке законодавство має регулювати діяльність Вищого суду з питань інтелектуальної власності та які вимоги слід висувати до претендентів на посади в ньому? Над цими та рядом інших питань, очевидно, ще доведеться працювати законодавцю, а наразі експерти пропонують різні варіанти відповідей. Про це ви дізнаєтесь зі статті "Інтелектуальні" загадки".
Як би ефективно не працювали судді-спікери, прес-секретарі судів, прес-служби Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, низька правова культура населення може звести все це нанівець. Урятувати ситуацію можна лише за рахунок об’єктивності ЗМІ, вважають законники. Про це читайте в матеріалі "У дзеркалі об’єктивності".
Вища кваліфікаційна комісія суддів на власний розсуд визначає, які відомості повинні міститися в анкеті претендента на «верховну» мантію. Адже законодавець передбачив: форму та зміст такого документа затверджує саме ВККС. Остання вже підготувала проект анкети, кандидатам необхідно не тільки надати інформацію про членів сім’ї, найближчих родичів, а й вказати причини, що може завдати їм бути стриманим. Розплата за надання недостовірних даних сувора: недопуск до участі в конкурсі або непідтвердження здатності розглядати справи. Деталі у статті "Анкетний карт-бланш".
Однією з новацій закону «Про судоустрій і статус суддів» стане розширення прав журналістів на зйомку судового засідання. Очевидно, вже найближчим часом вітчизняні судді та представники ЗМІ зіткнуться з труднощами в реалізації цих норм. А тому варто звернути увагу на досвід інших країн.Докладніше у матеріалі "Камері тут місце".
Судова практика
За статистикою, податківці виграють у судах 10—20% справ. Та багато хто з платників усе ж уважає за краще не ризикувати й вирішувати питання з фіскалами «мирним» шляхом. Однак правники наголошують, що треба відстоювати свою позицію до кінця і не йти на сумнівні компроміси. Тим більше що в разі неоднозначного законодавства воно повинне трактуватися на користь платника. Цей принцип дедалі частіше використовується в судовій практиці. Про це читайте у статті"Розсудливих розсудять".
Практика правозастосування
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, безпліддя — проблема кожної п’ятої подружньої пари. Однак, медична наука за останні десятиліття досягла значних успіхів у сфері лікування безпліддя шляхом застосування допоміжних репродуктивних технологій. Репродуктивна медицина у світі розвивається досить стрімко, і відрадно, що в Україні — також. «Хоча сурогатне материнство далеко не найпоширеніший метод подолання цієї недуги, цей феномен не перестає бути предметом постійних обговорень та запеклих дискусій. І, на жаль, однією з причин є недосконалість законодавства. Детальніше у матеріалі "Контроль народження".
Попри те що в Кримінальному кодексі є опис дій, які вважаються фіктивним підприємництвом, можливості для роботи шахраїв дуже великі. Спробуємо розібратися на прикладах із практики, яким слід поліпшити законодавчу базу для ефективної боротьби з лжебізнесом. Про це читайте у статті "Підживлювачі корупції".
Політика
У парламенті спробували вчергове узаконити лобіювання в Україні. Навіщо регулювати те, що не в усіх країнах світу регулюється, та як це зробити так, щоб захистити лобістів від звинувачень у корупції? Про це «ЗіБ» запитав у людини з команди розробників альтернативного законопроекту, колишнього першого заступника міністра охорони здоров’я, керуючого партнера ЮФ Pavlenko Legal Group Олександри ПАВЛЕНКО.
29 вересня українці мали змогу побачити безпрецедентне кількагодинне голосування нардепів за звільненням деяких суддів, а також усе те, що супроводжувало процес у сесійній залі. Вочевидь, така процедура стане предметом розгляду як у національних судах, так і в Страсбурзі. Адже всі 29 суддів, з якими вирішили поквитатись у Верховній Раді, навряд чи погодяться заплющити очі на явні порушення та без боротьби залишити свої посади. Докладніше у статті "Україна буде винною!"