flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Гострота становища

17 жовтня 2016, 15:54

Уряд не може відступати від дотримання прав навіть під впливом конфлікту

В„–41 (1287) 08.10—14.10.2016

НЕСТОР БАКАЛЕЙКО

Аналіз судової практики стосовно відновлення втрачених матеріалів проваджень у цивільних, кримінальних, адміністративних і господарських справах через воєнний конфлікт на сході та півдні України виявив прогалини у законодавчому регулюванні. Зокрема, в разі відступу держави від зобов’язання забезпечити своїм громадянам права і свободи в умовах проведення антитерористичної операції, які не є тотожними воєнному стану чи надзвичайній ситуації.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Пояснили на прикладах

Наприкінці вересня відбувся круглий стіл на тему «Функціонування правосуддя під впливом конфлікту на сході та півдні України: відновлення втрачених матеріалів судового провадження». Метою заходу був аналіз українського законодавства й відповідної судової практики, а також пошук можливих процесуальних рішень для розв’язання проблеми.

Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі ВСС, під час заходу суддя Верховного суду Хорватії, експерт Ради Європи Джуро Сесса поінформував про практику Європейського суду з прав людини та практику європейських країн щодо здійснення

правосуддя під впливом конфлікту. Він наголосив, що держава повинна вживати всіх необхідних заходів для гарантування прав людини. Водночас ст.15 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у виняткових випадках надає урядам держав-учасниць можливість відступу в обмеженому обсязі й під наглядом від зобов’язання забезпечити певні права та свободи.

Втім, як зазначив доповідач, це положення передбачає дотримання низки умов. Зокрема, право відступу може бути застосоване лише під час війни або іншої суспільної небезпеки, що загрожує життю нації, та виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища. Крім того, певні права конвенції не допускають будь-яких відступів.

Дж.Сесса на прикладі конкретних рішень ЄСПЛ проаналізував категорії справ, пов’язаних із відступом від зобов’язань під час надзвичайної ситуації та незастосуванням ст.15 конвенції за відсутності офіційного й публічного повідомлення про відступ. Він також назвав невід’ємні права, тобто права, відступ від яких не можливий.

У зв’язку з АТО

Заступник голови ВСС Станіслав Кравченко під час виступу з доповіддю «Судова практика щодо відновлення втрачених матеріалів судового провадження у кримінальних справах» наголосив на важливості обговорення порушених питань і пошуку шляхів їх вирішення. Серед іншого він зупинився на проблемах, пов’язаних зі здійсненням правосуддя в окремих регіонах України, наприклад в Автономній Республіці Крим, Донецькій та Луганській областях.

Також С.Кравченко нагадав, що Верховна Рада прийняла закон «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції». Цей акт визначає заходи правового реагування в районі проведення антитерористичної операції та спрямований на забезпечення доступу громадян та юридичних осіб до суду.

Проте, як підкреслив доповідач, закон не регулює низки питань, що виникають на практиці, зокрема не визначає порядку відновлення втрачених матеріалів кримінальних проваджень, подовження строків тримання під вартою обвинувачених, які перебувають на території, контрольованій органами державної влади, а матеріали їхніх справ — у зоні проведення АТО. Також С.Кравченко звернув увагу на ключові позиції, що мусять бути врегульовані законодавцем, і запропонував конкретні шляхи вирішення питання  стосовно втрачених матеріалів судових проваджень та їх відновлення.

Вчений секретар науково-консультативної ради ВСС Олег Ткачук також наголосив на необхідності забезпечення фундаментальних прав і свобод людини на непідконтрольних Україні територіях. Суддя відзначив, що наразі, на жаль, суди в багатьох випадках позбавлені можливості захистити права осіб, котрі проживають на сході та півдні України. На його думку, необхідно вносити зміни до законодавчих актів та запроваджувати дієві механізми захисту прав громадян.

Під час круглого столу йшлося також про практику відновлення втрачених матеріалів адміністративних і господарських справ, удосконалення національного законодавства стосовно захисту прав внутрішньо переміщених осіб у цивільному, кримінальному, господарському та адміністративному процесах тощо.