Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
26 листопада 2016 року у Вищій раді юстиції відбулася зустріч Голови Вищої ради юстиції Ігоря Бенедисюка, членів Вищої ради юстиції Тетяни Малашенкової та Вадима Беляневича з Крістіаном Шмітцом-Юстеном, заступником Голови Вищого суду землі Північний Рейн – Вестфалія Федеративної Руспубліки Німеччина.
Крістіан Шмітц-Юстен презентував учасникам зустрічі новий проект Twinning «Посилення інституційної спроможності Верховного Суду України у сфері захисту прав людини на національному рівні», який стартує у лютому-березні 2017 року з метою зміцнення незалежності та ефективності судової гілки влади шляхом впровадження європейських правових традицій. Пан Шмітц-Юстен як керівник проекту зазначив чотири основні його компоненти: проведення практичних семінарів суддями європейських судів найвищих інстанцій для українських суддів Верховного Суду; виявлення відповідних потреб представників судової влади та планування подібних додаткових семінарів для українських суддів судів нижчих інстанцій; вдосконалення законодавства України щодо функціонування Верховного Суду відповідно до стандартів ЄС; модернізація суду, обладнання сучасними комп’ютерними технологіями, ефективними інструментами кадрового управління тощо.
Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк зауважив про актуальність проекту з огляду на процес формування нового Верховного Суду, який відбувається зараз в Україні. «Вперше в історії України Верховний Суд буде формуватися таким чином, що до нього увійдуть не лише практикуючі судді, а й адвокати та науковці. Перед новосформованим Верховним Судом постане ряд першочергових завдань, серед яких: створення ефективних механізмів прийняття рішень, зважаючи на розрізненість професійного складу суду; правильне визначення спеціалізації суддів у межах чотирьох касаційних судів, що увійдуть до складу Верховного Суду; забезпечення єдності судової практики», – зазначив Ігор Бенедисюк.
Голова Вищої ради юстиції наголосив на важливості налагодження прямих контактів та співробітництва українських суддів з їхніми європейськими колегами від самого початку формування Верховного Суду, щоб правові позиції, які буде формувати новий Верховний Суд, були орієнтовані на європейські стандарти та підходи до вирішення правових питань.
Ігор Бенедисюк звернув увагу на важливість такої складової оновлення системи правосуддя, як впровадження єдиної судової інформаційної системи та інструментів «електронного суду», що сприятиме модернізації, автоматизації та координації діяльності судів. «Важливо, щоб програмні продукти для системи правосуддя були орієнтовані на суддю та допомагали йому працювати», – зазначив Голова ВРЮ.
Член ВРЮ Тетяна Малашенкова також наголосила на важливості використання сучасних ІТ-технологій у судовій владі та зауважила, що освоєння цих механізмів дасть судді змогу сконцентруватися виключно на правосудді.
Водночас член ВРЮ Вадим Беляневич висловив пропозицію поєднати питання автоматизації та використання ІТ-інструментів із системою навчання суддів, зокрема відзначив доцільність проведення тренінгів для суддів щодо використання електронних механізмів.
У свою чергу, суддя Крістіан Шмітц-Юстен з власного досвіду поділився окремими аспектами процесів становлення ІТ-інфраструктури системи правосуддя в європейських державах та розповів про особливості використання інформаційних технологій у судах Німеччини, зокрема щодо питань кадрового управління в судовій владі. Пан Шмітц-Юстен відзначив, що хоча основним фокусом очікуваного проекту Twinning буде навчання суддів Верховного Суду, питанням автоматизації робочих процесів судової влади також буде приділено належну увагу у програмі проекту.
Учасники зустрічі висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю в рамках нового проекту Twinning з метою підсилення інституційної спроможності Верховного Суду та створення дієвих інструментів підвищення ефективності української судової влади відповідно до європейських стандартів.
Відділ взаємодії зі ЗМ