Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 листопада 2016 року за підтримки Ради суддів України та Програми USAID «Нове правосуддя» відбувся форум«Співпраця судової влади та громадянського суспільства».
Мета заходу – сприяння налагодженню діалогу між представниками судової влади та громадянського суспільства з метою обміну досвідом, обговорення можливостей майбутньої співпраці, різних моделей партнерства між громадськими організаціями та інституціями судової влади й вироблення рекомендацій щодо взаємодії між громадськими організаціями та судовою владою.
У форумі взяли участь представники громадських організацій, які мають досвід впровадження ініціатив у сфері судової реформи, члени Ради суддів України, керівники територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, секретаріату Вищої ради юстиції, голови судів, судді-спікери та представники інших органів судової влади.
Вітаючи учасників форуму, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко зазначила, що чим більше активних представників від громадськості братиме участь у реформуванні судової влади, а їхня позиція буде конструктивною і неупередженою, тим ефективнішим буде процес демократичних перетворень у системі, що дасть змогу реально говорити про відновлення у суспільстві довіри до судової влади. Керівник Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Девід Вон наголосив, що встановлення діалогу між судовою владою та суспільством визначено його командою як одне з пріоритетних завдань.
На важливості участі громадських організацій у процесі покращення діалогу органів та установ системи правосуддя із суспільством наголошували всі учасники форуму. Зокрема, суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Олександр Кравець та голова ГО «Спілка юристів Одеської області» Олександр Рябець розповіли про позитивний досвід привернення уваги громадськості до правових проблем регіону через проведення широкої правової дискусії в рамках регіонального правового клубу. Суддя апеляційного суду Сумської області Віталій Бойко та керівник проектів СМГО «Європейський вимір» Роман Сухоставець (нині – член Громадської ради доброчесності), виконавчий директор ГО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» Віталій Місяць та заступник керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду Надія Бойко, голова БФ «Право і демократія» Андрій Бурий та керівник апарату Вінницького апеляційного адміністративного суду Інна Грушник поділилися досвідом проведення моніторингу судових процесів, доступності судових установ, інформації про роботу суду для громадян, зокрема і для осіб із обмеженими можливостями, та використання результатів такого моніторингу для покращення діяльності судової установи. Експерти Програми USAID «Нове правосуддя» також презентували інструменти для проведення оцінки роботи судів та суддів громадськими організаціями за єдиною методологією.
Запровадження регулярного оцінювання суддів визначило й нові шляхи співпраці судів та громадських організацій. Відповідно до статті 88 чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» таке оцінювання проводитиметься викладачами (тренерами) Національної школи суддів України за результатами підготовки шляхом заповнення анкети, іншими суддями відповідного суду шляхом анкетування, самим суддею шляхом заповнення анкети самооцінки, а також громадськими об’єднаннями шляхом незалежного оцінювання роботи судді в судових засіданнях.
Під час форуму президент міжнародної громадської організації «Універсальна екзаменаційна мережа» (UENet), експерт з тестових методологій Сергій Мудрук та представник аналітичного центру «Український центр суспільних даних» Андрій Горбаль презентували практичний інструмент для аналізу відкритих даних про проведення незалежного оцінювання громадськістю роботи судді в судових засіданнях за єдиною методологією, який може бути застосований для проведення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України регулярного оцінювання суддів.
Під час форуму було наголошено, що загальноєвропейські стандарти діалогу судової влади із суспільством, викладені у висновках Консультативної ради європейських суддів, передбачають, що діалог із громадськістю, безпосередньо або через ЗМІ, має першочергове значення для поліпшення знання громадян про право та для збільшення їхньої довіри до судової влади. Водночас саме на судову владу покладається відповідальність перед суспільством за точність сприйняття громадськістю системи правосуддя, а також і за роз’яснення громадськості та ЗМІ певних обмежень у діяльності суду, протидії незаконному впливу на суд, у тому числі й через об’єднання громадян.
Учасники форуму, втім, висловили готовність підтримати усі громадські ініціативи, спрямовані на удосконалення роботи судової системи країни.
Відділ взаємодії зі ЗМІ