flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Неприпустимість закриття провадження з підстав ліквідації СВП

08 грудня 2016, 09:59

Суд  закриває провадження у справі в тому випадку, коли спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або якщо ліквідовано юридичну особу, яка не була суб'єктом владних повноважень.  

При визначенні  процесуального  правонаступництва  судам варто враховувати, хто є правонаступником у  спірних правовідносинах, та  зважати на те,  що,  якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в  такому  випадку  суду  необхідно залучити  до  участі  у  справі  їх правонаступників.   

Так, оцінивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду дійшла висновку  про відсутність підстав закриття провадження у справі за позовом громадян до Гонорівської сільської ради Піщанського району Вінницької області, Гонорівського сільського голови.

Громадяни оскаржували рішення сільської ради, і в цьому випадку суд  зауважив, що  відповідач  є суб'єктом владних повноважень, а спір по суті заявлених позовних вимог - адміністративно-правовим.

Крім  того,  адміністративний  позов заявлено  не  лише до Гонорівської сільської ради Піщанського району Вінницької області, але й до сільського голови.

Згідно з ч. 1 ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Розглядаючи справу,  суд  звернув  увагу на  неприпустимість закриття  провадження  у такій   справі   з   підстав  ліквідації  (припинення  діяльності, позбавлення частини повноважень,  звільнення з посади,  скорочення посади) суб'єкта владних повноважень, оскільки в даному випадку спірні правовідносини  допускають правонаступництво.

Колегія суддів зазначила, що у разі ліквідації суб'єкта владних повноважень, який був стороною у справі, суд повинен зупинити провадження у справі для встановлення правонаступника та вжити заходів для його встановлення та залучення, а у випадку відсутності прямого правонаступника залучити орган, до компетенції якого входить вирішення питання про усунення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Джерело: Прес-служба ВААС