Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 10 (1308). 11-17 березня 2017 року.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада та реформа
Напередодні XIV з’їзду суддів «ЗіБ» вирішив дізнатися, чи готові володарі мантій до заходу, чи не виникають певні організаційні труднощі. Із цими питаннями ми звернулися до голови Ради суддів, судді Верховного Суду України Валентини Сімоненко. Вона розповіла, чому нині недоцільно переобирати склад РСУ, що під час обрання членів Вищої ради правосуддя делегатам з’їзду доведеться враховувати чимало нюансів. А після форуму служителів Феміди, швидше за все, необхідно буде змінювати законодавство.
Як поява представника окружного адмінсуду в складі Вищої ради правосуддя може вплинути на її діяльність? Яких змін слід чекати після того, як ХIV з’їзд суддів обере 6 нових членів ВРП? На ці та інші запитання відповів один із претендентів на посаду в цьому органі — суддя Окружного адміністративного суду м.Києва Руслан Арсірій,кандидатуру якого підтримали колеги на зборах. Також він розповів, чому нашу країну можуть згадати європейські видання, як ВРП позбутися репутації карального органу та на кого залишить справи в ОАСК у разі обрання до Ради.
Напередодні з’їзду суддів «ЗіБ» поспілкувався із суддею Київського апеляційного адміністративного суду Оксаною Епель, яка
Учасники закарпатського регіонального судового форуму «Стандарти Ради Європи: нові повноваження органів судової влади України», який проходив в Ужгороді, намагалися знайти «чарівну пігулку», яка допомогла б швидко відновити довіру до судової системи. Однак виявилося, що не все так просто. Подробиці читайте у статті «Борітеся — і виборете!».
Законодавець вкотре прорахувався, визначивши, що шести місяців вистачить, аби поставити крапку в історії з тимчасовим прикріпленням володарів мантій із судів АРК та Донецької, Луганської областей, які припинили роботу. Однак за півроку доля цих служителів Феміди не вирішилась і навіть виникла загроза припинення виплати їм винагороди. На допомогу законникам-переселенцям прийшла Рада суддів. Однак її рішення недостатньо, щоб раз і назавжди розв’язати проблеми згаданих суддів та вилікувати Феміду від «прикріпної недуги». Подробиці читайте у статті «Прикріпна недуга».
Часи змінюються, і прецеденти Європейського суду з прав людини — разом з ними. На такий висновок наштовхує чергова справа колишніх українських суддів, які намагалися через Страсбург повернути собі мантії. Та те, що вдалося першопрохідцю Олександру Волкову, його послідовникам виявилося не до снаги. Про це читайте у статті «Поновленню не підлягають».
Ефективність роботи будь-якого державного органу насамперед залежить від професійності та самовіддачі людей, які в ньому працюють. Особливо якщо цей орган є колегіальним. Про завдання, які ставить перед собою в разі обрання до Вищої ради правосуддя, нам розповів один із претендентів — суддя-спікер Одеського окружного адміністративного суду Ігор Завальнюк.
Судова та юридична практика
У питаннях про порядок справляння збору чи звільнення від сплати останнього судді іноді роблять помилки. Такого висновку дійшов Львівський апеляційний адміністративний суд. Про це — у другій частині узагальнення «Ціна розгляду».
В умовах, коли багато фінансових установ мають велику кількість проблемних кредитів, важливо не тільки захистити інтерес банку, а й зберегти здорові відносини з позичальником, які не повинні припинитися через тимчасові труднощі. Це підштовхує бізнес до пошуку нових рішень щодо реструктуризації проблемних активів, розуміння і використання європейського досвіду в українських реаліях. Подробиці у матеріалі «Зберігати й управляти».
Укладаючи транскордонний договір, суб’єкт господарювання стикається з необхідністю не тільки погодження зі своїм контрагентом базових умов, що стосуються бізнесу, а й установлення не менш важливих, а іноді вирішальних елементів такої угоди. Йдеться, звичайно, про право, що застосовується до контрактних правовідносин, та засоби вирішення майбутніх спорів. Детальніше — «Гармонізація торгівлі».
Держава
Урядові ініціативи, спрямовані на зміну регулювання фармацевтичного ринку, можуть мати негативні наслідки для мільйонів українців. Вже зараз, коли нові правила продажу лікарських засобів ще не набули чинності, деякі препарати почали зникати з продажу. Це пов’язано з тим, що аптеки можуть зазнати збитків. Подробиці у статті «Ліки дешеві, але відсутні».
Експерти вважають, що справи стосовно конкуренції повинні вирішувати спеціалізовані судді. При цьому зміни до процесуальних кодексів, проекти яких зареєструють у парламенті вже в березні, мають чітко визначити підсудність таких справ. На дискусії часу майже не залишилось. Про це читайте у матеріалі «Конкурентні переваги».
У результаті реформи системи надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відбулося збільшення складу суб’єктів, яким надано повноваження стосовно реєстрації таких прав. Також розширилося коло органів, наділених функціями розгляду скарг на дії держреєстраторів. Проаналізуємо, як це вплинуло на можливість судового оскарження реєстраційних дій та які проблеми при цьому виникають. Детальніше — «На роздоріжжі юрисдикції».