Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Конституційне провадження щодо неконституційності положень Закону України «Про запобігання корупції» у частині е-декларування та функцій НАЗК має бути відхилене через відсутність правового обґрунтування. Про це заявила Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак під час виступу у Конституційному Суді у справі за конституційним поданням 48-ми народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» та статті 3661 Кримінального кодексу України.
«Проаналізувавши положення Закону, які на думку суб’єктів подання суперечать Конституції України, та текст подання, ми не побачили правового обґрунтування оспорюваних положень. Ні в частині публікації конфіденційної інформації про суб’єкта декларування, ні щодо можливого розголошення «лікарської таємниці», ні щодо прямого доступу до інформаційних баз даних, ні в частині порушення принципу рівності та здійснення моніторингу способу життя», - зазначила голова НАЗК.
З метою забезпечення повного й об’єктивного дослідження порушеного у конституційному поданні питання стосовно тотожності повноважень Національного агентства щодо здійснення моніторингу способу життя суб’єкта декларування за змістом слідчим діям Національне агентство звернулося за висновками до провідних юридичних вищих навчальних закладів України. Відповідно до висновків, здійснення моніторингу способу життя суб’єкта декларування ані за змістом, ані за формою не є тотожним слідчим діям, визначеним в Кримінальному процесуальному кодексі України.
Наталія Корчак також підкреслила, що публічний характер як самих органів – суб’єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки, довіри до влади та підтримки її авторитету в суспільстві.
«Одна з головних цілей діяльності нашого агентства і є повернення довіри до влади, втраченої завдяки сформованій роками «засекреченості» українських чиновників різного рангу. Сьогодні ми говоримо про реформи, новації, прозорість і правдивість системи державної влади, але тільки в рамках Конституції та законів України», - зазначила голова Національного агентства з питань запобігання корупції.
Нагадаємо, що конституційне подання 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" та статті 3661 Кримінального кодексу України було подане до Конституційного Суду України ще 30 грудня 2015 року. Суб’єкти подання просять заборонити Національному агентству з питань запобігання корупції: користуватись реєстрами та інформаційними базами органів публічної влади з метою виконання повноважень з оперативної перевірки декларацій; визначати точність оцінки задекларованих активів під час повної перевірки декларацій; проводити моніторинг способу життя, в тому числі на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, зі ЗМІ та інших джерел інформації. Також парламентарі фактично вимагають закрити вільний цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій та скасувати кримінальну відповідальність за декларування завідомо недостовірних відомостей у деклараціях.