Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 12 (1310). 25-31 березня 2017 року.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Судова влада та реформа
Громадська рада доброчесності не має методології збору інформації про кандидатів, які хочуть працювати у Верховному Суді, тому навпомацки складає з маленьких фрагментів портрети майбутніх служителів Феміди. ГРД, зокрема, перевіряє партійне минуле претендентів, просить своїх «агентів» фотографувати будинки кандидатів. Вручивши «чорну мітку» конкурсантам, рада може нашкодити репутації не тільки їх, а й Вищої кваліфікаційної комісії суддів. При цьому самі «доброчесники» уникнуть відповідальності за свої дії. Подробиці читайте у статті «Поручитися за недоброчесність».
Робота слідчих суддів та обрання запобіжних заходів — питання, які привертають значну увагу суспільства. Про особливість і труднощі такої діяльності «ЗіБ» вирішив поспілкуватися із головою Київського районного суду м.Одеси Сергієм Чванкіним, який очолює Асоціацію слідчих суддів України. Також ми обговорили перспективи запровадження електронного правосуддя та шляхи, завдяки яким законники могли б підвищити довіру суспільства.
Випадки тиску на суддів хоча й ретельно фіксуються, проте рідко привертають увагу суспільства та ЗМІ. Винятком став прихід «громадськості» до будинку голови Вищої ради правосуддя Ігоря Бенедисюка, який
У багатьох судах є вузькопрофільні володарі мантій, котрі розглядають лише справи певної категорії. Здавалося б, запровадження спеціалізації має позитивно позначитися на якості рішень. Одначе нині, коли в багатьох судах залишилося працювати по кілька осіб, розподіл справ між суддями негативно впливає на атмосферу в колективі. То чи варто визначати спеціалізацію, якщо це може породити конфлікт? Про це читайте у статті «Майстер своїх справ».
У Господарському суді м.Києва кожен законник за місяць повинен устигнути розглянути 50 справ. І це при тому, що, за розрахунками Ради суддів, максимальне навантаження має бути вдвічі меншим. Який вихід із цієї ситуації та що робити суддям, котрі, з одного боку, повинні виконувати приписи законодавства, а з другого — фізично не спроможні осилити такі обсяги? Детальніше у статті «Самоврятування Феміди».
Однією з важливих складових довіри є розуміння. Ми не довіряємо тим, хто для нас є незрозумілим, закритим, утаємниченим. Зрозуміти іншого — це почути його, обмінятися думками. Тож одним зі шляхів досягнення розуміння є комунікація, без якої немає довіри. Як у європейських країнах дотримуються комунікаційного балансу між цілковитою прозорістю та ефективною транспарентністю, гідною та поважною відкритістю задля досягнення довіри ЗМІ та суспільства до Феміди? Подробиці у статті «
Допустима межа відкритості».
Судова та юридична практика
Неоднозначне трактування судами сімейного законодавства призводить до порушень прав стягувачів аліментів. Тож для врегулювання цього питання необхідні законодавчі зміни, які не будуть звужувати права одержувача виплат на дитину. Подробиці у матеріалі «Неоднозначна неустойка».
Підозри Олександрові Єфремову за економічними статтями були висунуті незаконно, вирішив Апеляційний суд м.Києва. У ході судового розгляду з’ясувалося: прокурори відправили політика до СІЗО на підставі ксерокопій неіснуючих документів, та ще й вдалися до службового підроблення під час висунення обвинувачень. Отже, обвинувачення проти колишнього «регіонала» валяться на очах, як картковий будиночок. Детальніше — «Картковий будиночок розвалюється».
Судова практика у справах витребування майна від добросовісного набувача (віндикація) змінюється. І прокуратура починає активно цим користуватися, намагаючись повернути державі чи місцевим громадам колись відчужену землю й нерухомість. Навіть якщо після того останні були вже кілька разів перепродані, це не рятує. Юристи порадили, як добросовісному набувачеві захиститися від посягань на свою власність. Про це читайте у статті «Слабка ланка».
Держава
Концепція Мінфіну щодо створення служби фінансових розслідувань передбачає передання до підслідності нового органу понад 30 статей Кримінального кодексу. Водночас у службі мають працювати 3500 співробітників.
Фахівці вважають, що треба обмежитись певним переліком економічних злочинів у сфері публічних фінансів. Подробиці у статті «Принцеса чи чудовисько?».
Останнім часом знову набирає обертів дискусія щодо земельної реформи. Адже в Україні досі не існує ринку земель (Верховна Рада вкотре продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських угідь), а ринок оренди землі частково перебуває в тіні. Чи варто очікувати зрушень у цьому питанні найближчим часом? Про це читайте у матеріалі «Що посадиш, те й збереш».
Для підтримання та збільшення ефективності агропромислового комплексу країни необхідні значні інвестиції. Допомогти в цьому питанні може кредитування. Проте отримати його не так просто, як здається. Звичайно, сільськогосподарські холдинги майже не відчувають цієї проблеми, оскільки запас міцності, наявність ліквідного майна дають можливість для маневрів. Проте питання щодо кредитування малих і середніх агровиробників залишається відкритим. Детальніше — «Гроші на виріст».
Адвокатура
Перші результати круглого столу, проведеного Асоціацією адвокатів України з приводу побиття захисника держвиконавцями, з’явилися вже наступного дня. Поліцейські перекваліфікували злочин, скоєний щодо Олесі Дубчак, з побутового на перешкоджання професійній діяльності. Тож завдяки оперативній реакції може бути створено прецедент покарання державних службовців за силові дії стосовно адвоката. Подробиці читайте у статті «Тілесні при виконанні».