flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 14 (1312). Анонс публікацій

07 квітня 2017, 13:30

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 14 (1312). 8-14 квітня 2017 року.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Судова влада та реформа

Національна школа суддів планує організувати 8-денний орієнтаційний навчальний курс для переможців конкурсу на посади у Верховному Суді. Викладачами будуть міжнародні та вітчизняні експерти, представники верховних судів інших країн. Чому та як вони навчатимуть служителів Феміди? Навіщо суддям нової установи слухати лекції та брати участь у тренінгах, якщо вони, ставши переможцями конкурсу, довели: є кращими із кращих? Із цими та іншими запитаннями ми звернулися до ректора Національної школи суддів Миколи ОНІЩУКА.

Законодавець передбачив підвищення суддівської винагороди, але водночас установив умову, за якої таке зростання стане можливим, та запровадив певні обмеження. Тому нині більшості володарів мантій заробітна плата нараховується за старими «тарифами». Втім, є кілька способів, за допомогою яких судді можуть поліпшити своє фінансове становище. Всі ці прийоми, як полюбляють висловлюватися представники влади, — в рамках чинного законодавства. Та кожен має як переваги, так і недоліки. Подробиці читайте у статті «Скарбничка цінних порад».

Перші квітневі дні запам’ятаються судовій системі тим, що після тривалої паузи Президент трьома указами призначив на посади 113 служителів Феміди, в яких закінчився 5-річний строк повноважень.

Виявилося, в актах значаться прізвища суддів з різних «кваліфікаційних категорій»: одні пройшли оцінювання, а інші — ні. Чи не суперечить задуму реформаторів призначення осіб, які не підтвердили здатності розглядати справи? Деталі — «Вінегрет в указах».

Вища рада юстиції звернулася до поліції з вимогою посилити захист судів. Причиною стала ситуація в Шевченківському районному суді м.Києва, коли активісти забарикадувались у приміщенні, а охорона на це ніяк не реагувала. Подробиці читайте у статті «Захисна реакція».

Хто готував практичне завдання для кандидатів у Касаційний адміністративний суд Верховного Суду й наскільки воно якісне? Як оцінювали результати та чи здивували вони Вищу кваліфікаційну комісію суддів? Що буде далі? Про все це розповіла член ВККС Тетяна Весельська. Про це читайте у статті «Тест на логіку для ВККС».

Судова та юридична практика

Традиційна паперова форма вирішення правових спорів потребує вдосконалення, адже суди вже не можуть у розумні строки розглядати ту кількість справ, яка перебуває в їхньому провадженні. Ще більш ускладнює роботу недосконалість окремих норм процесуального законодавства та значна кількість вакантних посад суддів. За таких умов одним із вагомих факторів полегшення роботи є здійснення правосуддя електронним способом. Подробиці у матеріалі «Байти справедливості».

Іноді порушники вдаються до крайнощів, аби «вийти сухими з води». Однак необхідно пам’ятати, що саме законні методи приносять позитивні результати. В іншому випадку є ймовірність опинитися на лаві підсудних.  Детальніше — «Змішались в Бучі хонди, люди…».

Справи, що стосуються питань стягнення орендної плати, належать до однієї з найчисельніших підкатегорій із загального обсягу земельних спорів. При цьому найбільша частка таких справ пов’язана з орендою земель державної та комунальної власності. Про це читайте у статті «В односторонньому порядку».

Держава

 Черговий законопроект, спрямований на зменшення судового збору, суттєво відрізняється від попередніх. Кілька факторів указують на те, що, на відміну від них, може цей бути прийнятий. А тому до нього варто придивитись уважніше й спробувати з’ясувати, до яких наслідків можуть призвести зміни. Подробиці у статті «Знецінення Феміди».

Одна з ключових новацій у боротьбі з корупцією — запровадження електронних декларацій. Разом з тим деякі прорахунки законодавця можуть призвести до того, що цей інструмент сам перетвориться на спосіб отримання неправомірної вигоди. Про це читайте у матеріалі «Декларувати не хочу відповідати».

Деякі юристи пропонують декриміналізувати ст.205 Кримінального кодексу («Фіктивне підприємництво»), посилаючись на європейський досвід. Інші вважають, що її взагалі треба вилучити, оскільки така діяльність апріорі не є кримінальним правопорушенням, а може тільки бути способом скоєння злочину. Та існують і думки, що слід, навпаки, посилити санкцію статті, аж до позбавлення волі. Подробиці у статті «Злочин чи спосіб учинення?».

Після прийняття закону №4666 про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю лазівку для уникнення стягнення, коли можна перевести всі свої активи в частку товариства й не переживати за їх долю, прикриють. Про це читайте у матеріалі «Дісталися ТОВок».

Норми Основного Закону, в тому числі щодо конституційної скарги, мають пряму дію. Проте Конституційний Суд відмовлявся розглядати такого роду заяви, посилаючись на відсутність закону, який би визначав порядок їх слухання. Втім, навіть після його прийняття з реалізацією норм стосовно запровадження нового інституту виникатимуть проблеми. Детальніше — «Явна бездіяльність».

Закон і Бізнес