flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 15 (1313). Анонс публікацій

14 квітня 2017, 13:27

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 15 (1313). 15-21 квітня 2017 року.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Судова влада та реформа

Позачерговий XIV з’їзд суддів, на який служителі Феміди покладали великі надії, не зміг зрушити з місця багатьох проблем. Не вдалося не тільки заповнити всі вакансії у Вищій раді правосуддя. Залишилося також без відповіді запитання, чи зміниться на краще ситуація з кадрами. Своїми враженнями від з’їзду із «ЗіБ» поділився суддя-спікер Господарського суду м.Києва Роман БОЙКО. Також він розповів про те, як кадрова криза впливає на Феміду. Зокрема, пояснив, як наявність в установі, в якій він працює, великої кількості суддів без повноважень впливає на її роботу.

Намагання порахувати гроші в суддівських кишенях настільки захопило нардепів, що їм не вистачило цілого пленарного дня, аби ухвалити новий закон «Про Конституційний Суд України». Як наслідок, громадянам доведеться ще півроку чекати можливості оскаржити судові рішення через неконституційність положень, у них застосованих. Подробиці читайте у статті «Страсті по КС».

Відкомандирувати служителів Феміди до судів, у яких виявлений надмірний рівень навантаження або взагалі немає кому працювати, не так просто, як могло здатися на перший погляд. Володарів мантій не

відпускають до інших судів справи, що перебувають у їхньому провадженні, та листи Державної судової адміністрації. Тому, трапляється, Вища кваліфікаційна комісія суддів надає перевагу внесенню подань щодо відрядження законників, які не працюють. Деталі — «Битва за Чернігів, або Чому в непрацюючих суддів більше шансів поїхати у відрядження, ніж в їхніх заклопотаних колег».

Вища рада правосуддя вже працює 100 днів, а це означає, що можна підбити певні підсумки діяльності. Обговорити деякі особливості притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та практику, яка формується щодо цього питання, «ЗіБ» вирішив із секретарем першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Аллою ЛЕСЬКО.

Судова та юридична практика

Громадяни не завжди виходять із суду з відчуттям задоволення від озвученого вердикту. Виправити ситуацію може звернення сторін конфлікту до медіатора, який допоможе не знайти компроміс, а досягти консенсусу. Проте нині є низка перешкод для розвитку альтернативного способу врегулювання спорів та полярні думки з приводу того, хто може виступати в ролі примирителя та чи безпечно передавати функції посередника у вирішенні складних питань суддям. Подробиці у матеріалі «Всіх не помирити».

Судді дещо шоковані від перетворення процесуальних кодексів, бо запропоновані підходи буде важко застосовувати на практиці. Хоча й відзначають прогресивність положень відповідного проекту. Автори реформи наголошують: змінюється філософія процесу, щоб суд не просто справедливо розглядав

справи, а забезпечував ефективний захист порушених прав.  Детальніше — «Процедурний шок».

Податкові спори — одні з тих, практика розгляду яких досить часто зазнає докорінних змін, а тому потребує суттєвої уваги. До того ж, як наголошують експерти, відповідні справи суттєво впливають на навантаження законників. І не в останню чергу через позицію самих суддів. Про це читайте у статті «Робота над помилками».

Аналіз практики розгляду справ, які стосуються земельних правовідносин, свідчить про дотримання судами позицій Верховного Суду України, які визначають: хто повинен платити за землю, з якого моменту, а хто може бути звільнений від такого платежу. Подробиці у матеріалі «Податковий ухил».

Складно здивувати когось тезою про недосконалість правового регулювання суспільних відносин. Не є винятком і завжди актуальна тема оренди комунального майна. Різне тлумачення учасниками орендних відносин нормативних положень зумовлює до виникнення, як приклад, таких ситуацій, коли одна сторона вважає договірні відносини фактично та юридично продовженими без отримання дозволу місцевої влади та (в низці випадків) навіть без укладення додаткової угоди про це. Детальніше — «Користування в бонус».

Законодавство встановлює, що «єдинщик» має сплачувати земельний податок лише в одному випадку — якщо не використовує ділянку в господарській діяльності. Водночас судова практика в цьому питанні неоднорідна та потребує особливої уваги. Подробиці читайте у статті «Регулювання на користь».

Держава

Напрями реформування земельних правовідносин є предметом постійних обговорень серед громадськості, а в політичних дискусіях  — популярним спекулятивним підґрунтям. Акцентування уваги виключно на окремих аспектах удосконалення земельного законодавства, відсутність системного підходу до процесу реформування галузі в цілому, на жаль, нівелюють результати такого реформування. Подробиці у статті «Вектор для розвитку».

Сільське господарство називають локомотивом вітчизняної економіки. Разом з тим часто можна почути думку, що воно розвивається не завдяки допомозі держави, а всупереч її діям. Напередодні аграрного форуму Асоціації адвокатів України «ЗіБ» вирішив поспілкуватися з партнером ПФ «Софія» Олександром ПОЛІВОДСЬКИМ, щоб з’ясувати, які проблеми виникають у регулюванні аграрної діяльності та які зміни могли б їх подолати.

Адвокатура

Нині обшуки в адвокатів, на жаль, стали буденністю. Самі ж захисники це пов’язують із веденням ними резонансних справ і постійним ототожненням себе зі своїми клієнтами. Деякі поради, як саме зустрічати непроханих гостей вдома чи в офісі, дали доповідачі на семінарі щодо інформаційної безпеки в роботі адвокатів, організованому Національною асоціацією адвокатів України. Детальніше — «Береженого і «хмара» береже».

Закон і Бізнес