flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У ВСС пояснили неоднакову практику розгляду справ про ухилення від податків

18 квітня 2017, 08:26

У практиці слідчих суддів спірним є питання призначення позапланової перевірки у кримінальному провадженні. КПК не передбачає такого механізму, на відміну від Податкового кодексу, тому і виникає різна судова практика.


<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Про це під час податкового форуму (організатор - "Юридична практика") заявив заступник голови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Станіслав Кравченко, повідомили виданню «Закон і Бізнес» у ВСС.

Він зупинився на інформації щодо статистичних даних розгляду судами кримінальних проваджень за статтею 212 Кримінального кодексу з часу проведення у 2012 році гуманізації кримінальної відповідальності за вчинення злочинів у сфері господарської діяльності.

С. Кравченко розповів про окремі проблемні питання, що виникли у судовій практиці у зв’язку з декриміналізацією окремих статей КК України та заміною санкцій, зокрема, у статті 212 КК України – з покарання у виді позбавлення волі на покарання у виді штрафу, та недоліки законодавчого викладу положення КК України, що стосується спеціального виду звільнення від кримінальної відповідальності.

Аналізуючи проблемні питання судової практики притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, доповідач підкреслив, що в більшості випадків вони пов'язані з неузгодженістю податкового та кримінального процесуального законодавства.

Спірним на сьогодні у практиці слідчих суддів є питання щодо призначення проведення позапланової документальної перевірки та позапланової ревізії у кримінальному провадженні.

«Сьогодні перед судами стоїть дилема в питанні, чи може слідчий суддя призначати позапланову податкову перевірку. Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає такого механізму, на відміну від Податкового кодексу України, у зв'язку з чим і виникає різна судова практика», – наголосив заступник голови ВСС.

Також він зазначив про необхідність забезпечення додаткового законодавчого регулювання в нормах КПК України щодо визначення чіткої процедури розгляду клопотань про надання дозволу на проведення позапланових перевірок у кримінальному провадженні та встановлення вимог для таких судових рішень слідчих суддів.

Закон і Бізнес